Brojni domaći i strani spasioci tragaju za devet osoba nestalih u prošlosedmičnim poplavama i klizištima u centralnoj Bosni i Hercegovini. Prema podacima lokalnih vlasti u Jablanici se traži još pet osoba, dok je u Konjicu četvoro nestalih, prenosi BiH servis Glasa Amerike.
Zamjenik pomoćnika državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država Aleksandar Kasanof uputio je izraze sućuti zbog žrtava i velike materijalne štete nakon poplava u BiH.
Tokom sastanka s članovima Predsjedništva BiH, on je ponudio pomoć SAD u sanaciji štete, saopćilo je Predsjedništvo BiH.
Nakon zahtjeva za pomoć koji je uputila Bosna i Hercegovina 5. oktobra, EU je rasporedila timove za potragu i spašavanje i poslala hitne zalihe kako bi pružila podršku prvim spasiocima koji se bore s bujičnim poplavama i klizištima, saopćeno je iz Evropske unije.
Navode da je ukupno 12 zemalja ponudilo pomoć Bosni i Hercegovini kroz Mehanizam civilne zaštite EU. Timovi za potragu i spašavanje iz Hrvatske, Slovenije, Crne Gore i Srbije već su raspoređeni tokom vikenda. Traže nestale osobe i uklanjaju ruševine kako bi pomogli u obnovi vitalne infrastrukture. Osim toga, EU je mobilizirala i zalihe za hitne slučajeve koje uključuju i osnovne materijale za skloništa iz Albanije, Mađarske, Crne Gore, Rumunije i Turske.
EU takođe pruža visokokvalitetne satelitske snimke putem satelitskog sistema Copernicus kako bi pomogli lokalnim vlastima u procjeni štete uzrokovane poplavama.
Komesar za krizno upravljanje Janez Lenarčič izrazio je zahvalnost zbog brojnih ponuda pomoći za Bosnu i Hercegovinu. “U posljednjih nekoliko dana, Bosna i Hercegovina se bori s razornim poplavama. Međutim, njihovi prvi spasioci ne suočavaju se sami s ovom smrtonosnom katastrofom. Putem Mehanizma civiline zaštite EU, 12 zemalja je ponudilo da pošalje hitnu pomoć. Timovi za potragu i spašavanje iz Hrvatske, Slovenije, Crne Gore i Srbije već su na terenu, podržavajući domaći odgovor na krizu. Zahvaljujem svim zemljama koje su pružile podršku Bosni i Hercegovini. Ovo je snažan izraz solidarnosti EU u trenutku kada je to najpotrebnije.”
Iz Crne Gore je u BiH stigla spasilačka ekipa od 32 člana kako bi pomogli stanovništvu u pronalasku nestalih i otklanjanju posljedica katastrofalnih poplava.
Kako je saopštio ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, tim ima "komponentu za traganje i spašavanje iz ruševina (light USAR) i komponentu tima visokog kapaciteta za crpljenje vode (High Capacity Pumping – HCP)".
U timu su 32 osobe, od toga 23 vatrogasaca i pripadnika službi zaštite i spasavanja iz 10 opština, pet članova je iz Crvenog krsta i četiri iz Direktorata za zaštitu i spasavanje. U Jablanici će ostati sedam dana, a ako bude potrebe i duže.
U okviru tima su i spasioci obučeni za traganje i spašavanje iz ruševina koji je prošle godine pomagao Turskoj u saniranju posljedica razornog zemljotresa.
Najavljena kiša, moguće nove bujice
Federalni hidrometeorološki zavod (FHMZ) je izdao narandžasto upozorenje zbog jake kiše koja se očekuje u većem dijelu Hercegovine, kao i u centralnoj BiH u srijedu, 9. oktobra tokom noći i u jutarnjim časovima.
"Jače padavine se očekuju na zapadu, sjeveru i istoku Hercegovine i na jugozapadu i dijelu centralne Bosne", navodi se u saopštenju, i dodaje da će padavine trajati od 1 do 11 sati prije podne.
Uz jaču kišu, prognozira se između 30 i 60 litara vode po kvadratnom metru, te je moguća pojava bujičnih poplava i klizišta.
Preporuke FHMZ-a su da građani budu spremni da zaštite sebe i svoju imovinu, i upozoravaju da je moguće plavljenje imovine i saobraćajnica, kao i poremećaji u snabdijevanju strujom, vodom i u komunikacijama.
Usljed obilnijih padavina prognoziranih za 9. oktobar, Agencija za vodno područje Jadranskog mora je upozorila na porast vodostaja rijeka u Hercegovini, te moguću pojavu bujičnih potoka i klizišta.
Ističu da su ugroženi Konjic i Jablanica, koji su već teško pogođeni poplavama, ali i Mostar, Čapljina, Grude, Ljubuški, Široki Brijeg i Posušje.
"Savjetujemo nadležnim institucijama da prate situaciju i postupaju u skladu sa ovlastima, pridržavajući se Federalnog operativnog plana obrane od poplava, a službama koje provode mjere zaštite, spašavanja ljudi i materijalnih dobara preporučujemo dodatni oprez", navodi se u saopštenju.
Dodaju da nadležne službe civilne zaštite trebaju obavijestiti stanovništvo kako da se ponaša, da bi mogli provesti mjere i umanjiti eventualnu štetu od poplava.
Pod istragom uloga kamenoloma u fatalnom klizištu u Jablanici
Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona formiralo je predmet u vezi kamenoloma u Donjoj Jablanici, saopštilo je u ponedjeljak, javlja RSE.
Predmet je formiran dva dana nakon što je premijer Federacije BiH Nermin Nikšić novinarima rekao da "šteta u ne bi bila tako velika niti bi bilo toliko žrtava da se nije obrušio kamenolom", koji se nalazio na padini iznad ovog sela.
Iz kantonalnog Tužilaštva navode da je formiran predmet, te imenovan tim tužilaca za rad na ovom slučaju.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona pod nadzorom tužioca provjeravaju navode i informacije s ciljem utvrđivanja svih okolnosti pod kojima se dogodila ova tragedija, navodi Tužilaštvo HNK.
Istovremeno, predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona Marija Buhač, nakon vanrednog zasjedanja vlade u ponedjeljak, izjavila je da "trenutno ne bi govorila o odgovornosti", ali je potvrdila da kantonalna vlada nije izdala koncesiju za kamenolom.
"Ta kompanija je u više navrata od Vlade tražila koncesiju za eksploataciju kamena na području Donje Jablanice, koju nikada nisu dobili", saopćila je Vlada HNK.
Iz dokumentacije je vidljivo da je preduzeće "Sani" registrirano za djelatnosti rezanja, oblikovanja i obradu kamena, saopćila je kantonalna Vlada.
Kantonalni inspektori su u više navrata, počevši od 2009. godine, provodili inspekcijske nadzore površinskog kamenoloma, kaže se u saopćenju.
Između ostalog, kamenolomu je 2009. godine zabranjeno izvođenje radova, da bi iste godine objekt bio zapečaćen sa svim pronađenim materijalom na gradilištu.
U 2011. kantonalni inspektori su izdali prekršajni nalog za preduzeće "Sani" u iznosu od 5.000 maraka, kao i prekršajni nalog za odgovornu osobu u iznosu od 500 maraka.
Posljednji inspekcijski nadzor, prema zaključku kantonalne Vlade, obavljen je u augustu 2021, a u izvještaju je navedeno da "nema prisustva osoblja i strojeva, niti vidljivih znakova izvođenja radova".
"Primjetno nisko i srednje raslinje, korito je pretežito prekriveno raslinjem, što ukazuje da od zadnjeg pregleda nije bilo promjena, odnosno da nisu izvedeni nikakvi radovi", naveli su tada inspektori, kaže se u saopćenju.
Firma "Sani" dobila je od Vlade HNK poticaj od 14.000 maraka za tehnološki razvoj i digitalizaciju.
"Poticaj je dodijeljen za stvarnu registriranu djelatnost tog društva, koja ne uključuje eksploataciju kamena", dodaje se u saopćenju.
U arhivi kantonalnog Ministarstva, nakon 2021, ne postoji niti jedna prijava za inspekcijski nadzor kamenoloma, ističu iz Vlade.
"Vlada ne tvrdi da nije bilo nezakonitih radnji na terenu, što prepuštamo istražnim tijelima koja će utvrditi činjenično stanje. Cjelokupna dokumentacija bit će dostupna istražnim tijelima kada to zatraže", dodaje se.