Donji dom britanskog parlamenta ubedljivom većinom je glasao za trgovinski sporazum sa Evropskom unijom, što je poslednji veliki korak u dugom razvodu Britanije od EU.
Samo dan pre isticanja roka, poslanici su glasali 521-73 za dogovor koji je Britanija postigla sa EU prošle nedelje. Zakon treba da potvrdi Dom lordova a zatim formalno i kraljica Elizabeta.
Britanija je napustila Evropsku uniju pre skoro godinu dana, ali će ekonomsko razdvajanje biti finalizovano u Briselu, u četvrtak u ponoć.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel potpisali su sporazum u Briselu u sredu ujutru. Dokument je, potom, avionom britanskog Kraljevskog vazduhoplovstva, prenet u London gde je svoj potpis dodao britanski premijer Boris Džonson.
"Sporazum koji smo potpisali danas je rezultat više meseci intenzivnih pregovora u kojima je Evropska unija ispoljila do sada neviđeni stepen jedinstva", izjavio je Mišel. "U pitanju je pravedan i izbalansiran sporazum koji u potpunosti štiti fundamentalne interese Evropske unije i donosi stabilnost građanima i kompanijama."
Boris Džonson je sporazum opisao kao "novi odnos Britanije i EU kao suverenih i ravnopravnih partnera."
Prošle su četiri i po godine od kako je Britanija sa 52% prema 48% glasala za napuštanje bloka kome se pridružila 1973.
Počevši od prvog dana nove godine, trgovinski sporazum obezbedio je da Britanija i EU nastave trgovinu bez uvođenja tarifa ili kvota. To će pomoći zaštiti britansko-evropske trgovine čija je godišnja vrednost 894 milijarde dolara, i od koje zavise stotine hiljada radnih mesta.
Međutim, Bregzit će doneti i nepogodnosti. Turisti će morati da imaju osiguranje kad putuju između zemalja EU i Britanije a kompanije - da ispune milione novih carinskih deklaracija.
Ipak, Džonson je izjavio da će Bregzit Britaniju od "malodušnog člana koji je ponekad opstruisao EU" pretvoriti u "prijateljskog suseda, najboljeg prijatelja i saveznika kojeg EU može da ima."
Britanski premijer ocenio je da će Britanija sada "trgovati i sarađivati sa evropskim susedima na najboljim mogućim osnovama prijateljstva i dobre volje, dok će ujedno zadržati suverenu kontrolu nad svojim zakonima i nacionalnom sudbinom".