Dobro je što je doneta odluka da se BBC, britanski javni servis, vrati u Srbiju, izjavio je u utorak ambasador Velike Britanije u Srbiji Denis Kif.
"U Britaniji BBC ima jedinstvenu poziciju da svoju političku nezavisnost gradi na tome da ih se podjednako plaše i da im se dive i vlast i opozicija", rekao je Kif na konferenciji "Budućnost digitalnih vesti na Zapadnom Balkanu", koju je organizovala novootvorena redakcija BBC-a na srpskom jeziku.
Lažne vesti putuju šest puta brže od istinitih, podsetio je ambasador na rezultate istraživanja, a sama tehnologija još nema formulu za odbranu od lažnih vesti.
"Lažne vesti izazivaju snažne emocije, a kada se sistematski plasiraju, cilj im je da izazovu konfuziju, apatiju i društveni konflikt. Zato je društvena odgovornost lidera, institucija i nezavisnih medija ogromna. Srazmerna je brzini širenja dezinfromacija", poručio je Kif.
Rad na unapređivanju medijske pismenosti, stvaranje okruženja koje podstiče kulturu stvarnog demokratskog dijaloga, podrška medijskom pluralizmu i standardima, jesu korisne mere, ali u digitalno doba nisu dovoljne. Profesionalni, digitalni mediji i posebno javni medijski servisi nisu samo posrednik, već i glavni bedem odbrane javnog interesa i činjenica, rekao je britanski ambasador.
"Digitalno novinarstvo najviših profesionalnih standarda jedino ima realnu šansu u borbi sa dezinformacijama i lažnim vestima i zato zaslužuje naše poštovanje i podršku", kazao je Denis Kif.
Video: Džejmi Egnus, direktor Svetskog servisa BBC-a, govori za Glas Amerike o lažnim vestima i zbog čega se BBC vratio na medijsku scenu Srbije i Balkana: