Šefica njemačke diplomatije Analena Berbok založila se u ponedjeljak za brzo pristupanje zemalja Zapadnog Balkana, Moldavije i Ukrajine Evropskoj uniji, poručujući da “usljed ruske agresije na Ukrajinu, proširenje EU postaje geopolitički imperativ”.
“Usljed ruske agresije na Ukrajinu, prosirenje EU postaje geopolitički imperativ. Ne smijemo dozvoliti da u Evropi imamo sive zone koje će ići u korist Rusiji. Upravo iz tog razloga je prosirenje EU na zemlje ZB u nasem zajednickm interesu, u interesu slobode i mira…”, rekla je Berbok na konferenciji za medije nakon razgovora u Podgorici sa crnogorskim kolegom Filipom Ivanovićem.
Ona je rekla da je Crna Gora “već godinama naš saveznik u NATO-u”, te da je njena Vlada u procesu pridruživanja Evropskoj uniji sebi zadala veoma ambicioznu agendu, poručujući da “mi želimo zajedno da iskoristimo tu dinamiku i da rame uz rame idemo ka EU”.
“Kako biste se vrlo brzo pridružili porodici evropskih zemalja, moramo i u EU podesiti prekretnice. Jer buduća EU, sa skoro 30 članica, mora da ojača i svoje strukture i refirmiše priocese odlučivanja većom upotrebom kvalifikovane većine i većim pragmatizmom…”, rekla je Berbok i ocijenila da “samo EU koja brzo reaguje i koja je na nivou zadatka, može biti igrač u svjetskoj politici”.
Berbok je rekla da i EU mora uraditi svoj domaći zadatak, navodeći da je Vlada Crne Gore “jasno pokazala ne samo da ste ubrzali, nego da radite posvećeno na tome”.
“Sprovođenje reformi zahtijeva liderstvo i pravu posvećenost. Za ovu vladu postoji samo jedan put - ka EU i važno je da privremeni uslovi u poglavljima 23 i 24 koja se odnose na vladavinu prava budu ispunjeni do ranog ljeta ove godine, što je jak signal na putu ka EU, ali i svima onima koji žele da podmetnu klipove u točak i koji žele da spriječe taj put. Mi smo rame uz rame sa vama”, rekla je Berbok.
Prema njenim riječima, greške koje su napravljene treba korigovati, uključujući i greške koje je Evropa učinila jer nije bila spremna, kada je to bilo potrebno, naći novca za infrastrukturne projekte, a sada je važno da Evropa pokazuje spremnost za podršku.
“Ne možemo da stanemo, da se opustimo, moramo dalje da radimo. Znam da nije lako kad imate koaliciju sa više koalicionih partnera, pogotovo kad vam treba dvotrećinska većina za promjenu Ustava”, ocijenila je.
Ona je rekla da će njemačka vlada podržati Crnu Goru u oblasti pravosuđa i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, a vrlo konkretno su se dogovorili o neki budućim projektima, kao što je vjetropark.
Odgovarajući na pitanje o skandalu ruskog prisluškivanja u njemačkoj vojsci i eventualnom učešću njemačkih vojnika u Ukrajini, ona je rekla da se "dijeljenje unutar Evrope pokušava raznim kanalima" i da u njemačkoj vladi rade na unutrašnjoj, spoljnoj bezbjednosti, te bezbjednosti u oblasti komunikacija, kako bi to bilo spriječeno.
“Za nas kao Saveznu Vladu izuzetno je bitno da se taj bitan incident rasvijetli. Ali sa druge strane, činjenice jasno govore drugu priču. Ne možemo sad reći da ovdje počinilac postaje žrtva. Da nije Rusija, kršeći međunarodno pravo, brutalno napala Ukrajinu, Ukrajina ne bi morala da se brani i onda ni mi ne bismo morali da joj isporučujemo oružje…”, rekla je.
Ona je rekla da će Njemačka “sve učiniti kako bi Ukrajina mogla da odbrani svoju zemlju, i milione ljudi u njoj, a to se može desiti i pružanjem njemačke vojne pomoći Ukrajini, i mi ćemo to uraditi”.
“Ako sjutra Putin prestane sa brutalnim napadima… istog trenutka je taj rat okončan. Apelujemo na ruskog predsjednika. Cio svijet bi mogao da odahne… “, rekla je, navodeći da je “potpuno jasno da ruski predsjednik želi mrcvarenjem da dobije taj rat…”, rekla je.
Ministar vanjskih poslova Crne Gore Filip Ivanović rekao je da posjeta Berbok dolazi onda kada Crna Gora bilježi značajan napredak na evropskom putu”, te da ona odražava posvećenost bilateralnoj saradnji i održavanju političkog dijaloga.
“Crna Gora cijeni i sa pažnjom prati stavove naših evropskih partnera. Mi smatramo da je process proširenja realan i izvodljiv”, rekao je Ivanović i dodao da je to glavni spoljnopolitički cilj kome je Vlada posvećena.
On je rekao da je “naša EU perspektiva jasna i nepokolebljiva”, ističući da je regionu mjesto u EU.
“Integracija i perspektiva članstva nemaju alternative, ako želimo siguran, stabilan i prosperitetan region”, rekao je i dodao da su odnosi dvije zemlje “odlični, prijateljski i sadržajni”.
Ivanović je rekao da je Crna Gora već godinama stoprocentno uskladjena sa vanjskom i bezbjednosnom politikom EU, uključujući i usvajanje paketa sankcija Rusiji nakon agresije na Ukrajinu, te da će se to nastaviti.
“Svaku zabrinutost oko negativnog uticaja Rusije, ili bilo koga drugoga, treba suočiti sa rezultatima. Ova Vlada i ovaj parlament su isporučili toliko rezultata u posljednja četiri mjeseca, tako da vam je jasno kakvi (negativni) efekti mogu biti…”, rekao je Ivanović.