Linkovi

Misterija traje deset godina: Šta se desilo sa malezijskim avionom


Rođaka putnika malezijskog avoiona u majici sa porukom da se nastavi potraga za avionom. 16. avgust 2018. (Foto: AP/Mark Schiefelbein)
Rođaka putnika malezijskog avoiona u majici sa porukom da se nastavi potraga za avionom. 16. avgust 2018. (Foto: AP/Mark Schiefelbein)

Pre deset godina, 8. marta, let Malazija erlajnsa nestao je bez traga, što je jedna od najvećih misterija u avijaciji. Istražitelji još ne znaju šta se tačno dogodilo sa avionom i 239 putnika.

Vlada Malezije saopštila je u nedelju da možda obnovi potragu za MH370 nakon što je američka kompanija za pomorsku robotiku koja je pokušala da pronađe avion 2018. predložila novi pokušaj.

Međunarodna potraga u južnom Indijskom okeanu, gde se veruje da se avion srušio, ništa nije pronašla. Osim nekih sitnih fragmenata koji su kasnije isplivali na obalu, nikada nisu pronađena tela ili olupine.

Evo šta znamo o smrtonosnoj avionskoj tragediji.

Nestanak sa radara

Avion Boeing 777 nestao je sa radara 39 minuta nakon što je napustio Kuala Lumpur na putu za Peking 8. marta 2014.

Pilot je poslao poslednji radio poziv u Kuala Lumpur pre nego što je napustio Maleziju:„Laku noć Malezija tri sedam nula“, ali se nije prijavio kontroloru leta u Ho Ši Minu kada je avion ušao u vazdušni prostor Vijetnama.

Nekoliko minuta kasnije, transponder aviona, komunikacioni sistem koji prenosi lokaciju aviona kontroli vazdušnog saobraćaja, se isključio. Vojni radar je video kako se avion okrenuo da bi preleteo Andamansko more pre nego što je nestao, a satelitski podaci pokazuju da je nastavio da leti satima, verovatno sve dok nije ostao bez goriva. Veruje se da se avion srušio u udaljenom delu južnog Indijskog okeana.

Teorije o tome šta se dogodilo kreću se od otmice do gubitka kiseonika u avionu zbog nestanka struje. Ali nije bilo poziva u pomoć, nije bilo zahteva "otmičara", ni lošeg vremena ili dokaza o tehničkim kvarovima. Malezijski istražitelji su u izveštaju 2018. odbacili da su posada i putnici nešto uradili, ali nisu isključili nelegalne pokušaje.

Malezijska vlada je saopštila da je neko namerno prekinuo komunikaciju sa zemljom i preusmerio avion.

Ko je bio u avionu?

U avionu je bilo 227 putnika, među njima petoro male dece, kao i 12 članova posade. Većina njih je bila iz Kine, ali je bilo i ljudi iz drugih zemalja, uključujući Sjedinjene Države, Indoneziju, Francusku i Rusiju.

Među putnicima su bila dva mlada Iranca koji su koristili ukradene pasoše da počnu novi život u Evropi, grupa kineskih umetnika kaligrafije koji su se vraćali sa izložbe svojih radova, 20 zaposlenih u američkoj tehnološkoj firmi Freescale Semiconductor, kaskader dvojnik glumca Džeta Lija, porodice sa malom decom i malezijski par na dugo odlaganom medenom mesecu. Mnoge porodice izgubile su više članova u tragediji.

Šta je učinjeno da se nađe avion?

Desetine brodova i aviona iz raznih zemalja započeli su potragu između Malezije i Vijetnama u Južnom kineskom moru, pre nego što su prešli u Andamansko more i Indijski okean.

Australija je, uz Maleziju i Kinu, tada predvodila najveću i najskuplju podvodnu pretragu ikada preduzeta, pokrivajući oko 120.000 kvadratnih kilometara morskog dna od zapadne Australije, koristeći avione, plovila opremljena za prikupljanje sonarnih signala i robotske podmornice.

Brodovi za pretragu otkrili su ultrazvučne signale koji su možda bili iz crne kutije aviona i olupine za koje se veruje da su trgovački brodovi iz 19. veka, ali nikada nisu pronašli avion.

U julu 2015, fragment za koji je kasnije potvrđeno da je sa leta 370 pronađen je na francuskom ostrvu Rijunion u zapadnom Indijskom okeanu, što je prvi čvrst dokaz da je MH370 završio svoj let u Indijskom okeanu. Još nekoliko komada krhotina je kasnije isplivalo na istočnoj obali Afrike. Potraga je obustavljena u januaru 2017.

Američka kompanija za pomorsku robotiku Ocean Infinity pokrenula je potragu u januaru 2018. pod ugovorom sa Malezijom da neće biti plaćena, ako ne nađe avion. Fokus pretrage je bila oblast severno od ranije pretrage identifikovane studijom gde su se našle olupin. Završena je za nekoliko meseci kasnije bez uspeha.

Zašto je tako teška potraga?

Jedan od razloga zašto tako opsežna pretraga ne uspe da pronađe tragove je taj što niko ne zna tačno gde da traži. Indijski okean je treći po veličini na svetu, a potraga je obavljena u opasnoj zoni, gde su se spasoci suočili sa lošim vremenskim prilikama i dubinama od oko 4 kilometra.

Nije uobičajeno da avioni nestanu u dubokom moru, ali kada se to desi, ostaci se mogu veoma teško locirati. Tokom proteklih 50 godina, desetine aviona je nestalo, prema Mreži za bezbednost vazduhoplovstva.

Šta je sledeće?

Malezijska vlada je stalno govorila da će nastaviti potragu samo ako postoje verodostojni novi dokazi. Sada razmatra predlog Ocean Infinitija za novu pretragu sa novom tehnologijom, iako je nejasno da li kompanija ima nove dokaze o lokaciji aviona.

Mnoge porodice koje su izgubile svoje voljene ostaju nepokolebljive u potrazi za odgovorima. Oni tvrde da se misterija mora razrešiti, ne samo da bi oni našli mir, već i da bi se sprečile buduće katastrofe.

Katastrofa je takođe pomogla da se poveća bezbednost u vazduhoplovstvu. Počevši od 2025. godine, Međunarodna organizacija civilnog vazduhoplovstva naložiće da avioni nose uređaj koji će emitovati njihov položaj svakog minuta ako naiđu na probleme, kako bi vlastima omogućila da lociraju avion ako dođe do katastrofe.

Uređaji će se automatski pokrenuti i ne mogu se ručno isključiti. Ali pravilo se odnosi samo na nove mlazne avione - ne na hiljade starijih aviona koji su još u upotrebi.

XS
SM
MD
LG