Linkovi

 
"Došao sam da je ubijem" - rekao je optuženi za ubistvo novinarke Glasa Amerike

"Došao sam da je ubijem" - rekao je optuženi za ubistvo novinarke Glasa Amerike


Rafat Amirov i Polad Omarev u sudnici u Njujorku, 10. mart 2025. (sudski crtež)
Rafat Amirov i Polad Omarev u sudnici u Njujorku, 10. mart 2025. (sudski crtež)

Muškarac koji sebe opisuje kao člana ruske organizovane kriminalne grupe rekao je na sudu u Njujorku da je pokušao da ubije iransko-američku novinarku i voditeljku Glasa Amerike Masih Alinedžad 2022. godine.

Kalid Mehdijev rekao je porotnicima da je uhapšen u julu 2022. u svom automobilu u Bruklinu i da je kod sebe imao pušku AK-47 i skijašku masku.

Taj 27-godišnji muškarac priznao je to u svedočenju na suđenju svojim saradnicima Rafatu Amirovu i Poladu Omarovu, koji se terete za pokušaj plaćenog ubistva i kovanje zavere.

Iza cele stvari je, prema tužilaštvu, navodno stajala islamska Iranska revolucionarna garda. Amirov i Omarov, obojica iz Azerbejdžana, rekli su da nisu krivi. Ako budu osuđeni, prete im decenije zatvora.

Medijski aktivisti smatraju da ovaj slučaj pokazuje koliko je daleko spremna da ide vlada Irana da bi ućutkala kritičare. Iransko ministarstvo spoljnih poslova nije odmah odgovorilo na zahtev Glasa Amerike za komentar.

Tužilaštvo tvrdi da su Amirov i Omarov angažovali Mehdijeva da ubije Alinedžad, glasnu kritičarku kršenja ljudskih prava od strane Teherana. Ona je iz Irana otišla 2009. godine i živi u Njujorku, a vodi i emisiju Persijskog servisa Glasa Amerike.

Tokom uvodnih reči u utorak, federalni tužilac Džejkob Gatvilig je kazao da je Iran ponudio 500.000 dolara Amirovu i Omarovu da isplaniraju ubistvo Alinedžad.

"Optuženi su bili oružje vlade Irana. Masih Alinedžad je na ulici u Njujorku zamalo ubio plaćenik kojeg su angažovali optuženi", naveo je tužilac.

Mehdijev je kazao da je sedam dana pratio Alinedžad ispred njene kuće. Kazao je da je znao kada zaliva cveće, kada ide da kupi kafu.

"Bio sam tamo da bih pokušao da je ubijem. Znam je kao Masih", rekao je Mehdijev.

Ovaj Azerbejdžanac kaže da sarađuje sa tužilaštvom nakon što se izjasnio da je kriv za pokušaj ubistva i nelegalno posedovanje oružja. Preti mu najmanje 15 godina zatvora.

Tužilaštvo je najavilo da će predstaviti "sadržajnu elektronsku komunikaciju" sa Omarovih uređaja.

Advokat Amirova Majkl Martin rekao je da dokazi samo indirektno ukazuju na njegovog klijenta, dok je advokat Omarova Majkl Perkins rekao da dokazi u slučaju njegovog klijenta ne ukazuju da je hteo da ubije Alinedžad.

Alinedžad, koja ima 48 godina, rekla je Glasu Amerike da ne može da komentariše suđenje koje je u toku.

Masih Alinedžad, arhivska fotografija
Masih Alinedžad, arhivska fotografija

Ona je na Eksu napisala da su joj "emocije bile pomešane" dok je Mehdijev svedočio.

"Kao svedok ne mogu da uđem u sudnicu, pa sedim ispred i ponovo preživljavam trenutak kada sam videla čoveka kako stoji ispred moje kuće sa oružjem u ruci".

Ona će takođe svedočiti na suđenju.

"Masih Alinedžad inspiriše druge u Iranu i širom sveta da rade isto i zato su hteli da je ubiju. Čućete sve to od gospođe Alinedžad", rekao je tužilac.

Novinarka je već godinama meta zbog svog rada.

Zvaničnici u Teheranu su navodno ponudili da plate njenim rođacima u Iranu da je pozovu u Tursku, sa ciljem da je potom dovedu u Iran gde bi bila uhapšena, pokazuju sudska dokumenta.

Onda su 2021. iranski operativci optuženi da su probali da je kidnapuju, da je odvedu iz Njujorka u Venecuelu koja ima bliske veze sa Iranom. Teheran je ove optužbe nazvao "neosnovanim".

Iran je među zemljama u svetu sa najgorim stanjem slobode medija, prema podacima medijskih organizacija. Takođe je u vrhu zemalja koje sprovode transnacionalnu represiju.

XS
SM
MD
LG