Cene nafte nisu se mnogo menjale u utorak, dok su invesitori iščekivali kraj najmasovnijih do sada demonstracija protiv egipatske vlade. Međutim, cena crnog zlata neprestano raste od izbijanja demonstracija u Kairu, prošle nedelje.
Egipat se ne ubraja u velike proizvođače, ali kroz Suecki kanal svakodnevno prolaze tankeri sa gotovo dva miliona barela nafte.
Posrednik u trgovini naftom, Tim Dženings, kaže da bi poremećaji na tom mestu izazvali ozbiljne posledice.
"Mislim da je ključan kratkoročni rizik, ako bi došlo do nekog poremećaja u tankerskom saobraćaju kroz Suecki kanal, jer ga Sjedinjene Države smatraju za usko grlo u distribuciji i snabdevanju naftom", kaže Dženings.
Zabrinutost zbog nemira u Egiptu izazvala je nagli skok cena nafte prošle nedelje. U ponedeljak, barel sirove nafte prodavao se za iznad 100 dolara, prvi put od septembra 2008.
Ali posrednik Ajra Ekstajn za to okrivljuje naslove u medijima, a ne povećanu potražnju.
"Zvanične brojke od prošle nedelje pokazuju neočekivani rast zaliha benzina i sirove nafte na tržištu. Prošle srede cene su bile najniže u proteklih osam nedelja. Bilo je fluktuacija, ali cene su padale sve do izbijanja nemira u Egiptu", kaže Ekstajn.
Iako se sada očekuje rast cena mnogi kažu da je zatvaranje Sueckog kanala malo verovatno jer Egipat zavisi od tih prihoda. Ali Ekstajn kaže da niko nije siguran u to.
"Da li će zatvoriti Suec? Ne znam. Ali ako ga zatvore to će biti problem, jer put oko Afrike do Amerike traje 10 dana duže, a do Evrope čak 18. Bio bi to veliki poremećaj", kaže Ekstajn.
Još veći strah vlada od mogućeg širenja nemira na naftom bogate zemlje u Persijskom zalivu. Ekonomisti kažu da bi to moglo teško da pogodi nejaki oporavak svetske privrede, ako bi potrošači počeli da štede drugde da bi plaćali više cene goriva.