Linkovi

Novi sukobi na protestima u Gruziji, premijer poručio da nema "revolucije finansirane iz inostranstva"


Protesti u Tbilisiju (Foto: AP/Zurab Tsertsvadze)
Protesti u Tbilisiju (Foto: AP/Zurab Tsertsvadze)

Hiljade demonstranata, koje podržavaju evropsku orijentaciju Gruzije, protestovale su u ponedeljak u Tbilisiju petu noć zaredom zbog odluke vlade da suspenduje pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji do 2028. godine.

Kao i prethodnih večeri, ponovo su izbili sukobi policije i demonstranata koji su se okupili ispred zgrade parlamenta. Policija je ispalila suzavac i upotrebila vodene topove nakon što su učesnici protesta policajce gađali pirotehničkim sredstvima, prenosi Rojters.

Protivnici suspenzije pregovora sa EU ocjenjuju da se zemlja time udaljava od prozapadne politike, pod uticajem Rusije, što vladajuća stranka demantuje.

Gruzijski premijer Irakli Kobahidze rekao je u ponedeljak da ulični protesti neće izazvati "revoluciju" u zemlji.

"Podsjećam sve da neće biti revolucije u Gruziji", rekao je Kobahidze novinarima i optužio opoziciju da pokušava da organizuje revoluciju po ugledu na ukrajinsku, koja bi bila finansirana iz inostranstva.

Takođe je naglasio da neće pregovarati sa opozicijom, prenosi Frans pres.

Na protestima u Tbilisiju, u nedelju veče, okupile su se desetine hiljada ljudi. Neki demonstranti gađali su petardama policiju koja je odgovorila suzavcem i vodenim topovima.

Uhapšeno je više od 200 ljudi, među kojima i jedan od lidera najveće opozicione stranke "Koalicija za promjene" Zurab Džaparidze, saopšteno je iz partije na Eksu.

Na snimcima se vidi kako maskirani policajci privode Džaparidzea i odvoze ga u automobilu bez ikakvih oznaka. Još nije poznato da li će protiv njega biti podnijeta krivična prijava, prenosi Rojters.

Od početka novih protesta povrijeđene su desetine demonstranata, kao i 113 policajaca, prema navodima ministarstva unutrašnjih poslova. Gruzijski premijer optužio je opoziciju za "koordinisano nasilje" čiji cilj je zbacivanje ustavnog poretka.

Gruzijski ombudsman za ljudska prava naveo je da je 124 uhapšenih prijavilo da je policija koristila silu protiv njih.

Predsjednika Salome Zurabišvili, koja podržava proteste, navela je da su mnogi od uhapšenih demonstranata zadobili povrede glave i lica nakon što su pretučeni.

"Ovo je revolt cijele zemlje", rekla je Zurabišvili za francuski medij "France Inter", dok je u ponedeljak apelovala na zapadne zemlje da podrže proteste.

Gruzijska predsjednica, koja je rođena u Francuskoj i jedno vrijeme bila na položaju francuske ambasadorke u Gruziji, istakla je da je snažna podrška Zapada "jedini politički put iz krize".

Prethodno je zatražila da se izvrši pritisak na Ustavni sud da poništi izbore iz oktobra na kojima je pobijedila vladajuća stranka "Gruzijski san", tvrdeći da su bili namješteni. Isto navodi i opozicija.

Predsjednica, čija su ovlašćenja uglavnom ceremonijalna, rekla je i da neće napustiti položaj po isteku mandata ovog mjeseca zato što smatra da je parlament, koji će birati njenog nasljednika, nelegitiman.

Gruzijska izborna komisija saopštila je da su izbori bili fer. Gruzijski premijer naveo je u nedelju da predsjednica reaguje emotivno na poraz opozicije na izborima i da će krajem mjeseca morati da napusti predsjedničku rezidenciju.

Stotine diplomata i vladinih službenika potpisale su otvorena pisma u znak protesta zbog odluke vlade da suspenduje pregovore sa EU i da prestane da prima novac od Brisela četiri godine. Najmanje četiri gruzijska ambasadora podnijela su ostavke. Među njima je i gruzijski ambasador u SAD, prenosi AP.

Stejt department je u subotu objavio da je suspendovao strateško partnerstvo sa Gruzijom.

Sjedinjene Države i Evropska unija izrazili su zabrinutost zbog, kako smatraju, demokratskog nazadovanja Gruzije, zemlje sa 3,7 miliona stanovnika.

Predsjednik Evropskog savjeta Antonio Kosta i visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Kaja Kalas razgovarali su u nedelju sa gruzijskom predsjednicom, osudili nasilje nad demonstrantima i poručili da su "potezi vlade suprotni volji naroda", napisao je Kosta na Eksu.

Rusija u međuvremenu odbacuje optužbe da se miješa u unutrašnja pitanja svog susjeda, ali je bivši predsjednik Dmitrij Medvedev u nedelju rekao da se Gruzija "ubrzano kreće ukrajinskim putem ka mračnom ambisu" uz poruku da "takve stvari obično imaju veoma loš kraj".

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov takođe je u ponedeljak uporedio situaciju u Gruziji sa Majdanskom revolucijom u Ukrajini 2014. godine, tokom koje je s vlasti zbačen proruski predsjednik.

Gruzijska predsjednica odbacila je ta poređenja.

Napetosti u Gruziji rastu već mjesecima, nakon što je vladajuća stranka usvojila zakone o "stranim agentima" i ograničavanju prava pripadnika LGBT zajednice. Vladajuća stranka tvrdi da štiti suverenitet zemlje protiv spoljnjeg miješanja i da sprečava Zapad da uvuče zemlju u rat sa Rusijom.

XS
SM
MD
LG