Ruska TV stanica Russia Today postala je predmet prilične pažnje u Vašingtonu, kao i česti predmet komentara uglednih eksperata koji se bave Rusijom. Među njima je i Džefri Gedmin, bivši šef Radio Slobodne Evrope, koji je u svom jučerašnjem komentaru u Vašington postu ustvrdio da propaganda Russia Today ima krupnu, ali neopravdanu prednost u odnosu na američke medije. U razgovoru za Glas Amerike Gedmin se opsežno osvrnuo na medijski rat, koji Rusija vodi protiv SAD.
Gedmin pre svega ističe da ruska strana ima neopravdanu prednost na američkom medijskom prostoru:
„Pre svega, polje nije ravnopravno, jer mi u Sjedinjenim Državama., dozvoljavamo Russia Today, kao i drugim instrumentima Putinove propagande mašinerije, neometan pristup našoj javnosti. I zašto da ne? Mi na Zapadu verujemo u slobodu govora, slobodu štampe i slobodnu debatu. Ali problem je u tome što Rusija nema isti takav pristup. To znači, na primer, da Glas Amerike, Radio slobodna Evropa i Bi-bi-si zbog regulative koju je uveo predsednik Putin sa svojim saradnicima, ne mogu ni po koju cenu da izađu na rusko tržište informacija.“
Postojeći medijski rat između Rusije i Zapada odvija se u jeku globalne korenite transformacije medija i izvora vesti, ističe Gedmin. On sadašnje vreme društvenih mreža, blogova, lajkova, snepčeta i mnogo čega drugog na internetu, naziva i dobom „post-istine“.
Po Gedminu, postalo je teško razlučiti istinito od neistinog u medijima.
„Mogućnost proveravanja šta je tačno, a šta nije, nestaje u magnovenju. Jedan od razloga je što su oni koji se bave neistinom postali izuzetno sofisticirani u tom poslu. Ruska, nama suparnička strana, najbolje napreduje, što sve više zabrinjava.“
Medijski cilj Russia Today nije nimalo komplikovan, kaže Gedmin, jer Moskva ima tačno određeni cilj: prikazati da su zapadna društva, a posebno SAD na pragu raspada.
„RT, u stvari, skoro uopšte ne obaveštava o samoj Rusiji, već je mahom obuzet Zapadom, a pre svega Sjedinjenim Državama. Gro programa posvećen je prikazivanju Zapada kao društvo koje je razbijeno, ophrvano demokratijom i kapitalizmom, koji ne funkcionišu, a ponajviše da su Amerikanci dvolični u svemu. Trenutno stanje ne može biti bolje za takve ambicije. RT se hvata za sve što je negativno, čega na Zapadu trenutno ima u izobilju, i to se na programu ponavlja do beskraja ne bi li se stvorio utisak opšteg beznađa. Međutim, na Zapadu nije nikakva tajna da stvari trenutno ne stoje dobro, ali većina ljudi zna da se situacija može popraviti i vrše pritisak za promene. Zapad je prebrodio i teže krize od sadašnje.“
Gedmin smatra da bi javnost Rusije verovatno imala koristi od objektivnog informisanja:
„Dobili bi puniju, tačniju sliku, istinitiju sliku, lišenu propagande. Ne bi slušali o tome kako u Americi teče 'med i mleko', već bi dobili objektivne vesti, na primer, o problemima kriminala, imovinskih nejednakosti, rasizma, promašaja u pravosuđu, i to na pošten i izbalansiran način. Dobijali bi isto takav objektivan pregled vesti o Rusiji. Čuli bi i vesti o svojim liderima. Na primer, Vladimir Putin, koji sebe možda projektuje kao velikog patriotu, poznat je i po tome što zajedno sa svojim najbližim saradnicima zloupotrebljava i pljačka svoj narod.“
Drugim rečima, etika slobode govora koja se gaji u Sjedinjenim Američkim Državama podrazumeva opušten pristup glasovima koji se kose sa zapadnim mišljenjem, ali to ne znači da američki mediji ne treba da zahtevaju isti tretman u Rusiji, koji ruski mediji imaju u Americi.