Linkovi

Misija u Iraku-uspeh ili...


Povlačenje američkih vojnika iz Iraka
Povlačenje američkih vojnika iz Iraka

Rat u Iraku je trajao gotovo devet godina i dok se preostale američke trupe vraćaju kući, bliskoistočni analitičari i dalje nisu saglasni u pogledu uspeha ili neuspeha misije.

Dok vojni konvoj prelazi preko granice iz Iraka u Kuvajt, a američke zastave se spuštaju u bazama širom zemlje, nedavna anketa TV mreže CBS pokazuje da 77 odsto Amerikanaca odobrava odluku o povlačenju američkih trupa do kraja godine. Saglasan je i narednik Fred Foks.

„Učinili smo sve što smo mogli da im pomognemo i oni preuzimaju vođstvo u svemu. Pošteno da kažem, vreme je da se vratimo kući i omogućimo im da se sami brinu o sebi.“

Prerano je reći kako će budući istoričari da gledaju na rat, ali je većina analitičara saglasna u pogledu jednog rezultata. Frederik Kejgan je saradnik američkog Instituta „Enterprajz“.

„Uklonili smo Sadama Huseina sa vlasti u Iraku i to je veoma važan uspeh.“

Međutim, drugi postavljaju pitanje da li su širi ciljevi Sjedinjenih Država u tom sukobu ostvareni. Pisac Piter van Bjuren je američki diplomata i kritičar rata.

„Dva predsednika su nam govorila da nam je zadatak u Iraku da stvorimo stabilnu demokratiju koja će biti saveznik Sjedinjenih Država i bedem protiv terorizma na Bliskom istoku. Teško je reći da li smo u tome uspeli.“

Do kraja 2006, nasilje u Iraku je besnelo i analitičari kažu da je zemlja bila na granici sektaškog građanskog rata. Onda je predsednik Džordž Dabl Ju Buš naredio povećanje obima trupa, koje je dovelo do znatnog smanjenja borbi. Ponovo, Frederik Kejgan.

„Rekao bih da su povećanje obima snaga i promena strategije tokom 2007. i 2008, jedan od najvećih uspeha u istoriji ratovanja sa pobunjenicima.“

Premda su Sjedinjene Države potrošile više od 60 milijardi dolara na razvojne projekte u Iraku, kritičari kažu da je samo mali deo uistinu utrošen na obnovu. Pisac i diplomata Piter van Bjuren.

„Ostatak su iscrpeli bezbednosni troškovi, traćenje, krađa i loše upravljanje, korupcija, nestajanje novca na razne načine, uključujući pravljenje profita, tako da je veoma malo potrošeno na samom terenu.“

Odluka o povlačenju američkih trupa iz Iraka je pokrenula pitanja u vezi sa daljim nasiljem u zemlji i opasnosti od mešanja Irana. Adam Mauzner je saradnik Centra za strateške i međunarodne studije.

„Povlačenje trupa definitivno stvara veliki vakuum moći u regionu, a Bliski istok ne trpi vakuum, tako da povlačenje američkih trupa daje veliku prednost Iranu u pogledu uticaja na Irak.“

Irak i Sjedinjene Države sada ulaze u novu etapu odnosa, kaže američki ambasador Džejms Džefri.

„Podržavamo ih diplomatski, podržavamo finansijski, podržavamo ih putem trgovine i našeg generalnog bezbednosnog prisustva u regionu, što sve treba da održi vojnu situaciju pod kontrolom.“

U Iraku je poginulo gotovo četiri i po hiljade američkih vojnika, u ratu koji je do sada koštao više od 800 milijardi dolara. Sada je na redu povratak kući za praznike, uz herojski doček. Majk Vilijams i ostali vojnici kažu da je vojna uloga Sjedinjenih Država bila veoma uspešna.

„Rekao bih, dugoročno posmatrano, mislim da je spaseno mnogo vojnika i mnogo civila u našoj zemlji, od najvećeg žrtovanja i još jednog terorističkog jedanaestog septembra.“

Za američke vojnike, rat u Iraku je stigao do svog završetka. Za miliona Iračana, nova i neizvesna budućnost je na samom početku.

XS
SM
MD
LG