Izraelski tenk ubio je novinara Rojtersa Isama Abdalaha u Libanu prošle godine, kada je ispalio metke na "grupu novinara koja je bila jasno identifikovana", što je kršenje međunarodnog prava, navodi se u izveštaju UN o događajima od 13. oktobra prošle godine.
Istraga unutrašnjih snaga UN u Libanu (UNIFIL) u sažetku izveštaja u koji je Rojters imao uvid, navodi da njihovo osoblje nije registrovalo nikakvu razmenu vatre 40 minuta pre nego što je izraelski tenk otvorio vatru.
"Gađanje civila, u ovom slučaju novinara sa jasnim obeležjima, predstavlja kršenje međunarodnog prava i Rezolucije 1701 SBUN", piše u izveštaju. Rezolucija 1701 Saveta bezbednosti UN, koja je doneta 2006. posle sukoba Izraela i Hezbolaha, podrazumeva da na granici Izraela i Libana, takozvanoj "plavoj liniji", stoje pripadnici UN koji čuvaju mir.
U dokumentu na sedam strana navodi se i da "nije bilo razmene vatre u trenutku incidenta, i da nije jasno zašto su napadnuti novinari".
Izraelski tenk je usmrtio Abdalaha i ranio još šestoro novinara.
Portparol Izralskih odbrambenih snaga (IDF) Nir Dinar kazao je da je Hezbolah napadao vojnike 13. oktobra nedaleko od mesta Hanita u Izraelu. Vojska je uzvratila tenkovskom paljbom i naknadno dobila informacije o povređenim novinarima.
"IDF nije namerno pucala na civile, uključujući i novinare. IDF razume da je sloboda medija od najveće važnosti, uz jasno stavljanje do znanja da je boravak u ratnoj zoni opasan", rekao je Dinar uz opasku da se istraga o incidentu nastavlja.
Glavna urednica Rojtersa Alesandra Galoni pozvala je Izrael da objasni kako se desio napad u kojem je ubijen Abdalah, star 37 godina, kao i da se odgovorni za to privedu pravdi.
Izveštaj UNIFIL-a poslat je u sedište UN u Njujorku 28. februara, kao i izraelskoj i libanskoj vojsci.
"IDF treba da sprovedu istragu o incidentu i da preispitaju procedure koje su se primenjivale kako se ovo ne bi ponovilo. IDF treba svoje nalaze da podele sa UNIFIL-om", navodi se u izveštaju.
Portparol UNIFIL-a Andrea Teneti rekao je da ne može da komentariše istragu.
Izveštaj ovog tela podržava izveštavanje Rojtersa o incidentu, objavljeno još 7. decembra, koje pokazuje da je sedmoro novinara Al Džazire, AFP-a i Rojtersa pogođeno iz izraelskog tenka.
Grupa reportera snimala je prekogranično granatiranje iz daljine, sa otvorenog područja na brdu blizu libanskog sela Alma al-Čab.
Dan kasnije izraelska vojska je obajvila da ima snimke incidenta i da će ih istražiti. Ali, izveštaj o tim nalazima nikada nije objavljen.