Za samo nekoliko minuta, bujične poplave uzrokovane obilnim pljuskovima u istočnoj Španiji, zbrisale su sve što im se našlo na putu. Vremena za reagovanje bilo je veoma malo, pa su ljudi ostali zarobljeni u svojim vozilima, domovima ili na poslu.
Stotine tela pronađeno je u regionu istočne Valensije, Kastilji i La Manči i Andaluziji, ali potraga za nestalima se nastavlja. Još nije utvrđen tačan broj onih koji se vode kao nestali.
U nekim automobilima, koje je voda podigla i udarila o zgrade, i dalje se nalaze ostaci ljudskih tela koji čekaju da budu izvučeni i identifikovani.
Uz upozorenje na nove padavine, stanovnici poplavljenih područja pokušavaju da se probiju kroz guste slojeve blata koje je prekrilo kuće, ulice i puteve. Prete nestanci struje, vode, kao i nekih osnovnih dobara.
Šta se dogodilo?
Oluje su bile koncentrisane iznad reka Magro, Turija i Pojo, pa su se zbog obilnih kiša reke izlile iz korita, poplavile gradove i ljude uhvatile nespremne dok su obavljali svakodnevne aktivnosti.
Za tren oka, blato je prekrilo puteve, pruge, ušlo u kuće, poslovne prostore u predgrađu Valensije. Vozači automobila, koji su se u to vreme našli u kolima, morali su da se popnu na krov kako se ne bi udavili.
Pljuskovi su bili bez presedana. Španska nacionalna meteorološka služba je saopštila da je u teško pogođenom mestu Čiva, za 8 sati palo više kiše nego u proteklih 20 meseci ukupno.
Kada su vlasti poslale građanima upozorenje da je situacija ozbiljna, mnogi su u tom trenutku već bili na ulicama, putevima - i bili životno ugroženi.
Kako su se desile ovako masivne bujične poplave?
Naučnici se trude da razjasne šta se desilo i vide neke veze sa klimatskim promenama.
Jedan faktor je sve topliji vazduh zbog kojeg pada sve više kiše. Drugi faktor su promene u vazdušnim strujama koje uzrokuju esktremne vremenske prilike. Meteorolozi kažu da se, zbog tih promena, nad Španijom nadvio sistem koji je doneo ekstremne kiše.
Faktor je i neobično visoka temperatura Mediterana - u avgustu je temperatura vode bila čak 28,7 stepeni na površini, kaže Karola Kening iz Centra za rizike i odbranu od poplava u Londonu.
Ekstremne kiše i poplave su u Španiju stigle posle dugih perioda suše 2022. i 2023. Stručnjaci kažu da su ciklusi suša i poplava takođe sve češći zbog klimatskih promena.
Da li se ovo ranije dešavalo?
Jesenje oluje i poplave dešavaju se na mediteranskoj obali Španije, ali ove sada su najjače.
Stariji stanovnici grada Pajporta, koji je teško pogođen, kažu da su ove poplave bile tri puta gore od onih iz 1957. u kojima je stradala 81 osoba i smatrale su se najsmtronosnijim u istoriji istočne Španije.
Tada je preusmeren tok reke Turije, što je sada i spasilo deo grada od poplava.
U Valensiji su se desile jake poplave 1980. i 1982, u kojima je poginulo oko 30 osoba. Pet godina kasnije, zabeležene su rekordne padavine.
Ove bujične poplave u Španiji smatraju se najkatastrofalnijom prirodnom katastrofom u skorijoj istoriji zemlje.