Devedeset minuta posle smrti kraljice Elizabete II, porudžbine za hiljade britanskih zastava počele su da preplavljuju fabriku južno od Šangaja.
Više od 100 zaposlenih u kompaniji Šaosing Čuandong tur artikls odložilo je druge poslove i svoje 14-časovne dane od 7:30 ujutru počelo da provodi praveći samo zastave sa britanskim simbolima.
Ispostavilo se da ih je napravljeno najmanje 500.000 u prvoj nedelji, rekla je generalna direktorka Fan Aiping.
Neke su britanske zastave koje će nositi ožalošćeni ili ih okačiti ispred domova. Drugi prikazuju portret Elizabete i godine njenog rođenja i smrti. One su široke od 21 do 150 centimetara i u veleprodaji koštaju oko 7 juana, svaka.
Prvi kupac je poslao porudžbinu u 3 sata ujutru po kineskom vremenu za desetine hiljada, kaže Fan. Ona je rekla da je tog jutra poslato 20.000 zastava koje je fabrika imala u zalihama.
"Kupac je došao direktno u našu fabriku da uzme proizvode", rekla je Fan. "Mnoge zastave nisu bile ni upakovane. Stavljene su u kutiju i otpremljene".
Fabrika je izrađivala zastave za Svetsko prvenstvo u fudbalu pre smrti Elizabete.
Čandong je u industriji od 2005. godine i proizvodio je zastave za Svetsko prvenstvo i druge sportske događaje ili proslave nacionalnog dana. Takođe izrađuje šalove i transparente sa sportskim temama.
Zaposleni obraćaju pažnju na vesti o događajima koji bi mogli doneti narudžbine.
"Iza svakog događaja postoji poslovna prilika", rekla je Fan.
Ni Goužen, zaposlena od 2005. godine, rekla je da je kroz svoj rad učila o svetu.
"Naučila sam mnogo o aktuelnim događajima", rekla je Ni, koja je šila zastave sa kraljičinim portretom. "Moje znanje je poraslo. Zato sam ponosna i srećna što pravim zastave".
Ni se seća da je ispunjavala porudžbine za britanske zastave za kraljevsko venčanje.
"Iza svake zastave stoji priča", rekla je Fan. "Ovaj put je reč o kraljici u Ujedinjenom Kraljevstvu. Oni kupuju ove zastave da bi duboko oplakivali kraljicu".