Izvođači kao što su Gledis Najt i irski bend U2 obično pune dvorane za koncerte sa hiljadama ljudi, ali su u nedelju uveče drugi nastupali u njihovu čast - na dodeli nagrada Kenedi centra kojima se odaje priznanje za dugogodišnji umetnički doprinos američkoj kulturi.
Glumac, reditelj, producent i aktivista za ljudska prava Džordž Kluni, kompozitorka i dirigentkinja Tanja Leon i Ejmi Grant, pevačica hrišćanskog pop-roka pridružile su se Najt i celoj postavi benda U2 u Centru za scenske umetnosti Džon F. Kenedi.
Kluni, 61, jedini glumac u ovogodišnjoj grupi nagrađenih u kojoj su pretežno muzičari, postao je poznato ime glumeći Daga Rosa u televizijskoj seriji "Hitna pomoć"(ER). Nakon toga je glumio u filmovima kao što su "Betmen i Robin," "Tri kralja," "Oušnovih 11" i novoj romantičnoj komediji "Ulaznica za raj." Imao je brojne hitove i kao reditelj i producent, uključujući film "Laku noć i srećno."
Džordž i njegova supruga, advokatica za ljudska prava Amal Kluni, osnovali su Kluni fondaciju za pravdu, a on je organizovao humanitarne akcije radi prikupljanja novca za različite svrhe.
"Biti pomenut u istoj rečenici sa ostalima iz ove neverovatne grupe umetnika je čast. Ovo je zaista uzbudljivo iznenađenje za celu porodicu Kluni," naveo je Kluni u saopštenju na veb stranici Centra.
78-godišnja Gledis Najt rekla je da je "neopisivo počastvovana" nagradom. Najt, rođena u Džordžiji, počela je da peva gospel muziku sa 4 godine i nastavila je karijeru koja je trajala decenijama.
Najt i članovi njene porodice osnovali su bend koji će kasnije biti poznat kao "Gledis Najt i Pips", i snimili prvi album 1960. kada je ona imala samo 16 godina. Od tada je snimila desetine albuma. Usput je glumila u televizijskim emisijama i filmovima. Kada su Najt i bend primljeni u Rokenrol kuću slavnih, Maraja Keri je opisala Najt kao "udžbenik iz kojeg učite."
Ponekad Kenedi centar odaje počast ne samo pojedincima već i grupama. Dečja serija "Ulica Sezam" jednom je dobila priznanje.
Ove godine to je bend Ju Tu (U2). Snažna veza grupe sa Amerikom seže decenijama unazad. Nastupili su u Vašingtonu tokom svog prvog putovanja u Ameriku 1980. U izjavi, bend — koji čine Bono, Edž, Adam Klejton i Lari Malen — naveo je da su prvobitno došli u Ameriku sa velikim snovima "pokrenutim delom zbog opšte prihvaćenog uverenja kod kuće da se Amerika smeši Irskoj."
"I ispostavilo se da je istina, još jednom. "To je bila četiri decenije duga ljubavna veza sa zemljom i njenim ljudima, njenim umetnicima i kulturom", navedeno je u saopštenju.
U2 je prodao 170 miliona albuma i osvojio 22 Gremija. Pevač Bono je takođe postao poznat po svom filantropskom radu na iskorenjivanju siromaštva i podizanju svesti o sidi.
Izvođačica hrišćanske muzike Ejmi Grant rekla je u intervjuu za Asošiejted pres da nikada nije bila u Kenedi centru, iako je njen suprug, kantri muzičar Vins Gil, nastupao tokom prethodnih ceremonija. Dobitnica Gremija, Grant je prodala više od 30 miliona albuma.
Kompozitorka i dirigentkinja Tanja Leon izjavila je kada su proglašeni dobitnici da nije očekivala "ništa spektakularno", kada ju je Kenedi centar u početku kontaktirao, iako je sarađivala je sa centrom više puta tokom godina, od 1980. kada je dobila zadatak da komponuje muziku za jednu predstavu.
Ali 79-godišnja dobitnica Pulicerove nagrade rekla je da je bila zapanjena kada je saznala da će ovog puta ceremonija biti - za nju.
Leon je napustila Kubu kao izbeglica 1967. i na kraju se nastanila u Njujorku. Ona je jedan od osnivača Plesnog teatra u Harlemu i pokrenula je seriju koncerata zajednice Bruklinske filharmonije.
Dobitnike nagrada primio je u Beloj kući predsednik Džo Bajden.