Hakeri iz Rusije, Kine i Irana, koji imaju državnu podršku, upotrebili su sredstva iz oblasti veštačke inteligencije OpenAI, u nameri da usavrše svoje sposobnosti i prevare one koji su im meta, navodi se u izveštaju kompanije Majkrosoft.
OpenAI je američka organizacija za istraživanje i razvoj veštačke inteligencije – čija je svrha da je učini bezbednom i korisnom. Prema zvaničnim podacima nije u vlasništvu Majkrosofta, ali gaji partnerske odnose sa tom kompanijom - razvijajući zajednički sistem Azure OpenAI.
U izveštaju tehnološkog giganta navedeno je da su praćene grupe povezane sa ruskim vojnim obaveštajnim službama, iranskom Revolucionarnom gardom i vladama Kine i Severne Koreje – dok su pokušavale da usavrše svoje hakerske poduhvate koristeći, kako je navedeno, velike jezičke modele, izvestila je agencija Rojters.
Radi se o kompjuterskim programima koji koriste znatne količine teksta u formulisanju odgovora koji ostavljaju utisak i zvuče kao da su ljudski.
Takođe, kompanija je uvela zabranu upotrebe proizvoda povezanih sa veštačkom inteligencijom za korisnike ili grupe koje uživaju podršku države.
„Bez obzira na to da li se događa bilo kakvo kršenje zakona ili uslova usluge - ne želimo da akterima koje smo identifikovali, koje pratimo i znamo da su izvor pretnji bude dostupna ova tehnologija“, izjavio je Tom Bert, potpredsednik Majkrosofta za bezbednost korisnika.
Ruski, severnokorejski i iranski diplomatski zvaničnici do zaključenja teksta nisu odgovorili na upit za komentar.
Liu Penđu, predstavnik za medije kineske ambasade, izjavio je da se protivi, kako ih je označio, neosnovanim klevetama i optužbama na račun Kine. Poručio je da se Kina zalaže za bezbednu, pouzdanu i kontrolisanu primenu veštačke inteligencije - kako bi se poboljšalo blagostanje čitavog čovečanstva.
Viši zvaničnici za sajber bezbednost zapadnih država od 2023. upozoravaju da hakeri zloupotrebljavaju sredstva veštačke inteligencije – iako se o tome nije moglo naći mnoštvo potvrda na terenu.
Bob Rotsted, zvaničnik zadužen za sajberbezbednost u kompaniji OpenAI, rekao je da se radi o jednom od prvih slučajeva u kom se skreće pažnja o načinima na koji hakeri mogu upotrebljavati veštačku inteligenciju.
Kompanije OpenAI i Majkrosoft ukazali su da su hakeri sredstva i alate veštačke inteligencije koristili na osnovnom nivou.
“Nijedan od sajber špijuna nije ostvario nikakav proboj”, rekao je zvaničnik Majkrosofta Tom Bert.
Izveštaj opisuje i načine na koji hakerske grupe koriste velike jezičke modele.
Oni za koje se veruje da rade za ruske obaveštajnu agenciju GRU koristili su ih za istraživanje satelitskih i radarskih tehnologija u vezi sa ruskom invazijom u Ukrajini, naveo je Majkrosoft.
Sa druge strane, severnokorejski hakeri su ih, kako navodi kompanija Majkrosoft, koristili za generisanje sadržaja čije korišćenje bi verovatno bilo u kampanjama krađe identiteta.
Iranski hakeri koristili su ih za pisanje elektronske pošte, odnosno imejlova, uverljive sadržine u nastojanju da istaknute feministkinje namame da pristupe lažnom vebsajtu, navodi Majkrosfot.
Taj softverski gigant precizirao je da hakeri koje podržava Kina veštačku inteligenciju koriste za upite o rivalskim obaveštajnim agencijama, problemima sajber bezbednosti i uglednim pojedincima.