Snažan zemljotres pogodio je u ponedeljak centralni dio Japana, zbog čega su stanovnici nekih područja na zapadnoj obali upozoreni da se evakuišu. Pema informacijma od utorka ujutro, najmanje 48 osoba je poginulo, brojne zgrade su uništene, desetine hiljada domova su bez struje, a poremećen je i saobraćaj širom regiona.
Hiljade pripadnika vojske, vatrogasaca i policajaca iz cele zemlje upućeno je u najteže pogođeno područje na poluostrvu Noto u prefekturi Išikava. Međutim, napore spasavanja ometaju teško oštećeni i blokirani putevi, a vlasti kažu da im je teško da procene punu štetu. Mnoge železničke usluge, trajekti i letovi u tom području su obustavljeni, a jedan od aerodroma u regionu je primoran da se zatvori zbog pukotina na pisti.
„Potraga i spasavanje onih koji su pogođeni zemljotresom je trka sa vremenom“, rekao je premijer Fumio Kišida tokom hitnog sastanka u utorak.
Pozivajući se na lokalne vlasti, novinska agencija Kjodo izvestila je o više od 20 smrtnih slučajeva u zemljotresu. Javni servis NHK saopštio je da je 15 poginulo samo u teško pogođenom gradu Vadžima u blizini epicentra, gde je takođe bilo 14 ljudi zarobljenih u srušenim zgradama.
Zemljotres jačine 7,6 stepeni Rihterove skale izazvao je talase od jednog metra duž zapadne obale Japana i Južne Koreje, dok su vlasti upozorile na moguće veće talase. Japanska meteorološka služba izdala je upozorenje na cunami za prefekture Išikava, Nigata i Tojama.
Za Išikavu je prvobitno bio izdat najviši nivo upozorenje na cunami - prvi put od marta 2011. godine kada su zemljotres i cunami pogodili sjeveroistočni Japan - da bi kasnije bio smanjen.
Riječ o o najsnažnijem zemljotresu u tom području protekle više od četiri decenije, saopštila je američka geološka služba.
Rusija i Sjeverna Koreja takođe su izdale upozorenja na cunami za neka područja.
Više kuća je uništeno, izbili su požari i pripadnici vojske pomažu u spasilačkim operacijama, rekao je novinarima portparol vlade Jošimasa Hajaši i dodao da vlasti i dalje procjenjuju štetu.
Stariji čovjek proglašen je mrtvim nakon rušenja zgrade u gradu Šika, u Išikavi, prenijela je lokalna NTV. Kjodo njuz prenosi da su potvrđene četiri žrtve u prefekturi Išikava, među kojima jedan čovjek i žena u pedesetim godinama, dječak, i jedan 70-godišnjak.
Novine Asahi prenose da je jedan čovjek u devedesetim godinama izvučen iz ruševina zgrade i odveden u bolnicu, ali da je preminuo.
Iz vlade je saopšteno da je izdata naredba za evakuaciju više od 97.000 stanovnika u devet prefektura na zapadnoh obali japanskog ostrva Honšu.
Meteorolozi upozoravaju da bi narednih dana to područje moglo da pogodi više snažnih zemljotresa. Premijer Fumio Kišida takođe je upozorio stanovnike da se pripreme za nove katastrofe.
"Stanovnici moraju da budu na oprezu zbog mogućih novih zemljotresa i pozivam ljude u područjima gdje se očekuju cunami, da se odmah evakuišu", rekao je Kišida.
"Cunami, evakušite se" - bila je poruka na televizijskim ekranima, stanovnicima nekih priobalnih područja.
Tresle su se i zgrade u Tokiju - oko 500 kilometara udaljenom od Vadžime gdje se srušilo najmanje 30 građevina.
Željeznički saobraćaj do Išikave je prekinut, dok su u toj prefekturi i u Nigati poremećene telekomunikacije. Japanska aviokompanija ANA otkazala je većinu letova za pogođeno područje.
Japansko nuklearno regulatorno tijelo saopštilo je da nema problema u nuklearnim elektranama duž Japanskog mora.
U Vašingtonu, američki predsjednik Džo Bajden poručio je da je Amerika spremna da pruži neophodnu pomoć Japanu.
"Kao bliski saveznici, Amerika i Japan dijele duboko prijateljstvo koje ujedinjuje naše narode. Naše misli su uz japanski narod u ovom teškom trenutku", naveo je Bajden u saopštenju.
U zemljotresu i cunamiju 2011. godine poginulo je gotovo 20.000 ljudi, gradovi su razoreni, a oštećena je nuklearna elektrana u Fukušimi.
U još jednom snažnom zemljotresu na zapadu Japana 1995. godine poginulo je više od 6.000 ljudi, uglavnom u gradu Kobe.