Na mestu gde su poslednji put pre 25 godina na današnji dan viđeni novinari Radio Prištine Đuro Slavuj i Ranko Perenić i ove godine su se okupili članovi Udruženja novinara Srbije i brojni novinari. Obelešavanju otmice Slavuja i Perenića prisustvovali su i članovi njihovih porodica i šef OEBS-a na Kosovu Majkl Devenport.
Slavuj i Perenić kidnapovani su 21. avgusta 1998. godine između Velike Hoče i Zočišta, kod Orahovca kada su krenuli ka manastiru Sveti Vrači u Zočištu da urade prilog o povratku otetih monaha. Porodice Slavuja i Perenića već četvrt veka o njima ne znaju ništa.
„Htela bih da se zahvalim ovim ljudima što nisu dozvolili da ovo padne u zaborav. Imam utisak da jedino to i možemo da branimo od zaborava, za ostalo ja mislim da smo nemoćni jednostavno. Valjda će neko da se smiluje i da reši da nam ovu agoniju konačno prekine“, rekla je supruga Ranka Perenića Snežana Perenić.
„Dvadeset pet godina se nadamo bar nekoj reči da se nešto sazna, da se to završi. Nadamo se u Boga da su čuda moguća“, rekao je Predrag Slavuj, bratanac Đura Slavuja.
Predsednik Udruženja novinara Srbije Živojin Rakočević poručio je da novinari neće odustati od istine, pravde i zahteva da se rasvetli sudbina Đura Slavuja i Ranka Perenića.
“Ovo mesto postao je simbol borbe za istinu i simbol stradanja sedamnaest novinara na Kosovu i Metoiji, sedam Srba, sedam Albanaca i troje stranaca o kojima se gotovo ne zna ništa. Kako je moguće da na tako malom prostoru evo već dvadeset i pet godina ne znamo šta se to dogodilo? Ali ova profesija i na prvom mestu istina je pokazala da se ne može ućutkati, jer dvadeset pet godina ponavljamo -tražimo ih”, rekao je predsednik Udruženja novinara Srbije Živojin Rakočević.
Pored ploče na kojoj na srpskom i albanskom jeziku piše ,,Ovde su 21. avgusta 1998. godine otete naše kolege novinari Đuro Slavuj i Ranko Perenić -.Tražimo ih’’, novinari su razvili transparent sa natpisom - "Vratite nam naše kolege".
“Horde pravosudnih radnika, službenika međunarodnih misija su prošle Kosovo za ovih 25 godina i retko ko se osvrnuo na te ljude, retko ko se osvrnuo na te porodice nestalih, da vide kako su, šta rade i da im konačno ponude jedino što oni traže a to je istina o njihovim najmilijima . Ove godine mogu da kažem imali smo čak i sreće zatekli smo celu spomen ploču što prethodih godina često je znalo da ne bude slučaj”, rekla je predsednica Udruženja novinara Srbije na Kosovo Ivana Vanovac.
“Nestanak novinara, napad na novinare, ubistvo novinara nisu samo pitanje porodice, nas kolega, to su napadi na demokratiju, ubistvo demokratije i svih civilizacijiskih vrednosti. Mi smo ovde bili svedoci, kao što je Ivana spomenula, raznih misija koje je trebalo da donesu istinu i pravdu, to što oni nisu uradili je poraz demokratije i svih civilizacijskih vrednosti”, rekla je Jelena Petković, novinarka koja se bavila istraživanjem slučajeva ubijenih i kidnapovanih novinara na Kosovu.
Obeležavanju godišnjice otetih novinara prisustvao je i šef Misije OEBS-a na Kosovu Majkl Devenport.
“Mi danas se okupljamo da podsetimo na njihov rad i da bi podsetili takođe na njihovu hrabrost, da bi podsetili na opasnost sa kojom se novinari suočavaju kad izveštavaju naročito tokom sukoba. Želimo da istaknemo da je sećanje na nestale novinare deo kontinuranih napora OEBS-a da uključi porodice žrtava, da postaknemo važnost javnog diskusa na ovu temu i da podignemo svest javnosti s jedne strane, svest insitucija s druge strane, institucija za odgovornošću za vladavinu prava i važnosti na kraju okončanja nekažnjavanja”, naveo je Majkl Devenport.
Na Kosovu je u periodu od 1998. do 2005. godine ubijeno i kidnapovano 17 novinara, sedam Srba, sedam Albanaca i troje stranaca. Nijedan od ovih slučajeva do danas nije rasvetljen.