U Srbiji se, prema poslednjim zvaničnim podacima, registrovan još 1.901 novozaraženi koronavirusom na 10.888 testiranih uzoraka. Umrla je još 21 osoba. U bolnicama su 2.133 pacijenta, a 89 je životno ugroženo.
Za razliku od evropskih i drugih zemalja koje su otkazale dočeke Nove godine, u Srbiji su na gradskim trgovima organizovani masovni dočeci uz koncerte i vatromete. U Beogradu je ispred Narodne skupštine Novu godinu dočekalo više hiljada ljudi, a gužva je bila i u ugostiteljskim objektima.
U Srbiji su dozvoljena okupljanja do 500 ljudi. U Kriznom štabu nisu rekli da li su gradovi dobili dozvole za organizaciju masovnih dočeka. Nisu odgovorili ni na pitanje da li se posle proslava očekuje novi talas pandemije.
Broj zaraženih u Srbiji je već nekoliko dana u porastu, a lekari i političari različito govore o proslavama i njihovim posledicama.
Gradonačelnik Beograda i lekar, Zoran Radojičić, smatra da "nije moguće sprečiti ljude da slave Novu godinu".
On je za RTS rekao da se moraju poštovati mere, nositi maske i držati distanca, ali i da se "mora funkcionisati jer pandemija jako dugo traje i ne može se izdržati u lokdaunu".
Radojičić smatra da je "epidemiologija savremena nauka" i da današnji epidemiolozi nisu epidemiolozi 19. i 20. veka, te da stare metode poput višemesečnog zatvaranja nisu funkcionalne.
"Imamo jasnu informaciju da omikron izaziva manje teške forme. Naravno, moramo voditi računa, nositi maske i držati distancu, ali moramo i funkcionisati. Ovo jako dugo traje i ne možemo da izdrživo u lokdaunu toliko dugo", ističe Radojičić.
On je istakao da je grad obezbedio 50.000 maski za posetioce novogodišnjih koncerta, da su obezbeđena dezinfekciona sredstva. Sudeći po fotografijama, nisu svi u publici nosili maske.
Virusolog i mikrobiolog Milanko Šekler rekao je da se u Srbiji posle praznika može očekivati drastičan porast novozaraženih.
On je za televiziju Prva kazao da "ne želi da komentariše snimke dočeka Nove godine po gradovima i podsetio da je na snazi zabrana okupljanja više od 500 ljudi".
Šekler očekuje da porast broja zaraženih bude uzrokovan delta sojem, a ne omikronom, za koji ocenjuje da još nije dominantan u Srbiji. Upozorava da je taj scenario opasniji jer delta izaziva težu kliničku sliku od omikrona.
Virisuolog ističe da će biti veliki broj zaraženih kada se proširi i omikron i da možda neće biti veliki procenat hospitalizovanih, ali da bi sistem mogao biti preopterećen i zbog same činjenice da ima mnogo zaraženih.