Devetnaest godina od ubistva vlasnika i glavnog i odgovornog urednika listova "Dnevni telegraf" i "Evropljanin", Slavka Ćuruvije, obeleženo je u sredu polaganjem venaca i paljenjem sveća na mestu njegovog ubistva, u pasažu ispred ulaza u zgradu u kojoj je živeo, u Svetogorskoj ulici u Beogradu. Slavko Ćuruvija ubijen je iz vatrenog oružja 11. aprila 1999. godine, tokom NATO bombardovanja tadašnje Savezne Republike Jugoslavije.
Vence na mesto ubistva položili su predstavnik OEBS-a za lobodu medija, Arlem Dezir, predstavnici Nezavisnog udruženja novinara Srbije i udruženja Novinara Srbije, a počast su odale kolege novinari, prijatelji i rodbina.
"Devetnaest godina su jako dug period kad se čeka zvanično obelodanjivanje istine i zadovoljenje pravde, ali jako kratko vreme da bi tek tako zaboravili prošlost", rekao je Slaviša Lekić, predsednik NUNS-a.
Nema te političke garniture koja u proteklih 19 godina nije obećala promptno rešvanje ubistva Slavka Ćuruvije, podsetio je Lekić. On je rekao da i ove, kao i svih prethodnih godina, apeluje na državu da nađe i kazni one koji su "usred belog dana, precizno, hladno i profesionalno" ubili Ćuruviju.
Rekao je da je mislio da poruči da bi bilo u redu da neko od predstavnika vlasti dođe na mesto ubistva Slavka Ćuruvije i izvini se porodici, ali da je odustao od te ideje jer je shvatio da bi to više bio bizaran, nego iskren čin. "Možda bi mu takvi kakvi su u nedostatku savesti još i spomenik podigli", kazao je Lekić.
Slobode medija i novinarstva ne može biti dok ubice i napadači na novinare nisu kažnjeni, rekoa je predsednik UNS-a Vladimir Radomirović.
"Zahvaljujući Komisiji za istraživanje ubistava novinara, čiji rad UNS podržava, danas imamo suđenje ubicama Slavka Ćuruvije. Ohrabruje nedavna izjava predsednika Višeg suda u Beogradu da će to suđenje biti završeno do kraja godine. Nažalost, neka druga ubistva još nisu rešena i ubice nisu kažnjene", kazao je Radomirović i podsetio na slučajeve ubistva Milana Pantića, radnike RTS-a ubijene u bombardovanju 1999, kao i srpskih i albanskih novinara ubijenih od 1998. do 2005. godine. "14 naših kolega je ubijeno, a niko za to nije odgovarao", rekao je Radomirović.
Predstavnik OEBS-a za slobodu medija Arlem Dezir kazao je da je za njega veoma važno što je prisustvovao obeležavanju 19. godišnjice od ubistva Slavka Ćuruvije.
On je kazao da podržava rasvetljavanje ubistava novinara u Srbiji, dodajući da će nastaviti da prati slučajeve ubistva Slavka Ćuruvije, Milana Pantića, Dade Vujasinović i drugih.
Poručio je da je nema demokratije bez slobodnog novinarstva, jer je novinarstvo institucija demokratije, a na državi je da mora obezbediti bezbednost novinara.
Suđenje za ubistvo novinara i vlasnika lista "Dnevni telegraf" Slavka Ćuruvije traje od 1. juna 2015. Za ubistvo su optuženi načelnik resora Državne bezbednosti Radomir Marković, načelnik beogradskog centra DB-a Milan Radonjić, glavni obaveštajni inspektor u Drugoj upravi resora Ratko Romić i pripadnik rezervnog sastava tog resora Miroslav Kurak.
Optuženi Romić i Radonjić uhapšeni su 13. januara 2014. godine i od tada su u pritvoru, Marković izdržava kaznu od 40 godina zatvora, a Kurak je u bekstvu.
Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".