U šumskim požarima koji su početkom oktobra zahvatili severnu Kaliforniju, život je izgubilo 42 ljudi, uništeno je više stotina kuća, a pričinjena šteta se procenjuje na oko šest milijardi dolara.Požari su takođe ugrozili veoma važnu granu privredem na koju se taj region oslanja - turizam.
To je prizor koji proizvođači vina u Napi, u Kaliforniji, žele da turisti zamisle kada im na pamet padne taj region SAD - rečima turiste Džima Kilpatrika: "Voz se kreće, vino teče a mi putujemo."
Međutim, prizori oktobarskih šumskih požara su još sveži. Ti požari su bili katastrofalni… ali je vinogradarstvo gotovo potpuno pošteđeno. Od 1.200 vinarija u regionu, samo je 10 pretrpelo ozbiljnu štetu.
"Nijedna vinarija nije izgubila mnogo vina tokom vatrene stihije. Požari su ostavili mnogo više traga na psihu ljudi. Videli su da dolina Nape gori i odustajali su od putovanja. To je imalo najveći negativni uticaj", kaže Majkl Honig, vlasnik vinograda i vinarije "Honig."
U hotelima je mnogo mirnije nego obično, a u većini soba su ljudi kojima su kuće izgorele, što je, svakodnevni, gubitak za biznise. To je podstaklo lokalne zvaničnike i proizvođače vina da se oglase: Napa i obližnja Sonoma su I dalje na svom mestu i otvorene su za posetioce.
“Trošite novac u našim restoranima i prodavnicama. Kupujte Sonoma vina. Odsedajte u našim hotelima. To je najbolji način da nam pomognete da ponovo stanemo na noge", poručuje Bil Blum iz hotela "Mekartur Plejs."
I dok je industrija vina pošteđena, štete nastale od dima i gubitak prihoda od turizma bi mogli da imaju dugogodišnje posledice za farme i vinograde.
"Uvek štedimo za crne dane, ali ne i za požare tih razmera. Za nas je to ogroman gubitak", kaže Frenk Figone iz kompanije "Figone's Olive Oil”
Kalifornijska turistička organizacija planira da izdvoji dva miliona dolara za reklamnu kampanju u nadi da će to podstaći turiste da ponovo počnu da dolaze u region.