Ugrožena vrsta kita orka sa severozapada Pacifika koja je dospela u svetske medije 2018. jer je plivala sa svojim mrtvim novrođenčetom više od dve nedelje, ponovo to radi posle smrti svog novog mladunčeta , što je još jedan znak tuge zbog izgubljenog potomstva, rekli su istraživači.
Majka orka, poznata kao Tahlekua ili J35, nosi telo preminulog ženskog mladunčeta od srede, saopštio je Centar za istraživanje kitova sa sedištem u Vašingtonu u objavi na Fejsbuku.
„Ceo tim u Centru za istraživanje kitova duboko je tužan zbog ove vesti i nastavićemo da pružamo nove informacije kada budemo imali“, navodi se u postu.
Istraživači su primetili kako J35 nosi svoje mrtvo mladunče 17 dana više od 1.600 kilometara. Mladunče kita je umrlo ubrzo pošto je rođeno, a majka i jata kitova smenjivali su se u nošenju mrtvog tela.
Istraživački centar je pre otprilike dve nedelje saopštio da je viđeno mladunče. Međutim, nedugo posle, rekli su da su zabrinuti za zdravlje novorođenčeta na osnovu njegovog ponašanja i ponašanja njegove majke. Do Nove godine, zvaničnici Nacionalne uprave za okeane i atmosferu mogli su da potvrde da je J35 nosila mrtvo telo njenog mladunčeta, rekao je Bred Henson, naučnik.
Henson je u sredu posmatrao njeno ponašanje iz čamca, i kaže da je J35 držala mrtvo mladunče preko njuške ili na vrh glave i da je izgledalo kao da je zaronila za njim kada je potonuo sa površine. Rekao je da je mladunče živelo samo par dana.
„Mislim da možemo reći da ona tuguje“, rekao je Džo Gejdos, direktor nauke za nauku na Univerzitetu Kalifornije. Slično ponašanje se može videti i kod drugih životinja sa dugim životnim vekom, kao što su primati i delfini, dodao je on.
Smrtnost je visoka, samo oko 1 od 5 mladunčadi orke doživi svoj prvi rođendan, prema Centru za istraživanje kitova. Direktor istraživanja centra, Majkl Vajs, procenio je da samo 50% preživi prvu godinu. Centar je opisao smrt mladunčeta J35 kao posebno razornu, ne samo zato što je ona na kraju mogla da naraste da rodi i podstakne populaciju koja je ugrožena, već i zato što je J35 sada izgubila dva od četiri dokumentovana novorođenčeta.
Populacija kitova ubica na jugu, tri grupe orka koje se hrane ribom koje često posećuju vode između države Vašington i Britanske Kolumbije se bore decenijama, sa samo 73 preostala primerka. Njihovog omiljenog plena, lososa Čihuk ima sve manje, a bore se i sa zagađenjem i bukom plovila, što ometa lov.
Istraživači su upozorili da su na ivici izumiranja. Druge orke koje žive na jugu su primećene kako nose mrtve mladunce, rekao je Vajs, ali sigurno ne onoliko dugo koliko je J35 nosila svoje 2018.
Međutim, ima dobrih vesti za J grupu, zvaničnici i naučnici su primetili još jedno novo mladunče, J62.
Orke koje žive na jugu su ugrožene i razlikuju se od drugih kitova ubica jer jedu losose, a ne morske sisare. Kitovi se identifikuju jedinstvenim oznakama ili varijacijama u njihovim oblicima peraja, a svakom kitu je dat broj i ime.
Putuju zajedno u grupama, i orke se povremeno mogu videti čak i blizu Sijetla.