Vlasti u Pakistanu uhapsile su bivšeg premijera Imrana Kana, lidera najveće političke partije u zemlji, ispred suda u prestonici, Islamabadu.
70-godišnji političar je odveden u pritvor dok se spremao da prisustvuje sudskom pretresu o desetinama optužbi protiv njega, u rasponu od navodnih terorističkih aktivnosti i korupcije, do izdaje i drugih krivičnih dela.
Kanovi advokati tvrde da su ga pripadnici paravojnih snaga fizički napali pre nego što su ga uhapsili i predali antikorupcijskim vlastima.
Kanova stranka je osudila hapšenje svog lidera.
“Državni terorizam - upad u prostorije Visokog suda u Islamabadu da bi se oteo Imran Kan. Zakon džungle na delu. Pripadnici paravojske su tukli advokate, izvršili nasilje nad Imranom Kanom i oteli ga", napisala je na Tviteru Širin Mazari, bliska saradnica opozicionog lidera, i objavila video u kojem se, navodno, vidi policijska akcija.
Ministar unutrašnjih poslova Rana Sanaulah potvrdio je da je Kan uhapšen, i odbacio optužbe za fizički napad, a lokalnim medijima je govorio o slučaju za korupciju koji se vodi protiv opozicionog političara.
Protesti širom zemlje
Pristalice Kanove partije Pokret za pravdu (PTI) odmah su izašli na ulice Islamabada i drugih delova zemlje da bi protestovali zbog hapšenja. Policija u Islamabadu je rasterala demonstrante a desetine ljudi su uhapšene.
Demonstranti i očevici tvrde da su bezbednosne snage pucale na muškarce i žene ispred vojnih i obaveštajnih objekata u nekoliko gradova, i da su brojni učesnici protesta ranjeni.
Veliki broj Kanovih pristalica okupio se ispred sedišta vojske u Ravalpindiju i skandirao slogane protiv vojske, što nije viđeno u novijoj istoriji Pakistana.
Za to vreme, pokrajinske vlasti u Lahoreu su rasporedile paravojne snage da pomognu policiji u kontroli nad situacijom nakon što su demonstranti napali rezidenciju komandanta regionalnog vojnog korpusa.
Desetine lokalnih TV kanala u Islamabadu i okolini su potpuno ignorisale proteste, ali zvaničnici nisu odgovorili na navode opozicije da je vlada odgovorna za medijsku blokadu. Nasilje je navelo vlasti da odmah zabrane okupljanja u većim gradovima.
Adam Vajnstin, istraživač u vašingtonskom institutu Kvinsi izjavio je da je "hapšenje Imrana Kana dolilo ulje na vatru u političkoj situaciji koja je već iskalirala, dok se zemlja nalazi na rubu ekonomske provalije."
“To će pojačati negativne stavove koji već postoje prema vojsci i Pakistanskom demokratskom pokretu i dovesti do haosa na ulicama. Ali to je i udarac za Imrana Kana", napisao je na Tviteru.
Imran Kan je uhapšen samo nekoliko sati nakon što je saopštio nove detalje u okviru svojih tvrdnji da pakistanska vojno-obaveštajna agencija ISI planira da ga ubije. Upozorio je da bi takav događaj gurnuo Pakistan, zemlju sa oko 220 miliona stanovnika, u veći haos i goru političku krizu od one viđene u Šri Lanki prošle godine.
Kan je prošlog novembra ranjen u atentatu, dok je predvodio protestni marš protiv vlade blizu Lahorea, prestonice Pandžaba. U napadu je ubijena jedna osoba. Kan je optužio šefa vojno-obaveštajne agencije, generalmajora Faisala Nasira, da je učestvovao u planiranju atentata.
Vladini zvaničnici kažu da je atentat bio deo jednog napadača, koji je sada u zatvoru i priznao je u video snimku koji je procurio u medije, što je izazvalo kontroverzu u zemlji.
Kanu je izglasano nepoverenje u skupštini u aprilu 2022. Bivši premijer tvrdi da je taj potez bio nelegalan i da ga je orkestrirao sada penzionisani načelnik pakistanske vojske, general Kamar Džaved Badžva.
Pakistan je u ekonomskoj i političkoj krizi, a Kanova partija vrši pritisak na koalicionu vladu da raspiše prevremene izbore.
Pakistanska vojska ima dugu istoriju direktnih i indirektnih političkih intervencija, a političke stranke i nezavisni analitičare je krive za krhkost pakistanske demokratije. Generali su organizovali nekoliko prevrata i hapsili popularne premijere na osnovu preuveličanih optužbi za izdaju i druga dela, i upravljali zemljom skoro polovinom njene istorije od dobijanja suvereniteta pre 75 godina.