Američki vojni planeri ignorušu ruske tvrdnje da njihova vojska ima paletu novog nuklearnog oružja koje može da pogodi bilo koji cilj, bilo gde na svetu.
Ruski predsednik Vladimir Putin hvalio se o novim dostignućima svoje vojske, uključujući i "nevidljivo" nuklearno oružje koje protivnici ne mogu da presretnu, tokom onoga što je ocenjeno kao preteći govor, u četvrtak u Moskvi.
"Nisu uspeli u držanju Rusije na začelju", rekao je Putin, što se odnosilo na Sjedinjene Države i njihove zapadne saveznike. "Sada treba da uzmu u obzir novu realnosti".
Ali, vojni zvaničnici SAD umanjuju značaj Putinovih tvrdnji, ocenjujući ih kao poznatu retoriku.
"Nismo iznenađeni", rekla je novinarima tokom brifinga u četvrtak portparolka Pentagona, Dejna Vajt.
"Posmatramo Rusiju", rekla je. "To oružje o kome se diskutuje u razvoju je već vrlo dugo".
"Američki građani treba da budu sigurni da smo u potpunosti pripremljeni", dodala je Vajt.
Video: "Nismo iznenađeni" ruskim nuklearnim pretnjama, "u potpunosti smo pripremljeni" da se branimo.
U godišnjem obraćanju o stanju nacije u četvrtak, Putin je rekao da ruska tehnološka dostignuća daju njenoj vojsci novu globalnu poziciju i pokazao je video novog oružja, što je dočekano učestalim aplauzima.
On je rekao da novo oružje uključuje krstareće rakete na nuklearni pogon, lasersko oružje, podvodni dron na nuklearni pogon i nove hipersonične rakete.
Putin je ustvrdio da ne postoji ekvivalent tom oružju i da ono čini NATO raketnu odbranu, predvođenu SAD, "beskorisnom".
Ipak, neki analitičari su skeptični po pitanju tvrdnji Moksve.
"Ne verujem da zaista menjaju pravila igre", rekao je za Glas Amerike preko Skajpa Sim Tak, glavni vojni analitičar u Fors analizis, sa sedištem u Belgiji.
"Putinovo obraćanje danas nije toliko otkrivanje novih mogućnosti o kojima niko nije znao", dodao je. "To je više sažetak stvari na kojima je Rusija radila tokom poslednjih nekoliko godina".
Tak kaže da eventualno neke sposobnosti, poput hipersonične rakete, možda nateraju SAD i NATO da promene način na koji pristupaju nuklearnom zastrašivanju. Ali, upozorio je da te ruske sposobnosti još uvek nisu operativne.
Putin je rekao da krstareća raketa na nuklearni pogon, testirana pre nekoliko meseci, ima "praktično neograničen" domet i veliku brzinu i pokretljivost, koja može da probije svaku protivraketnu odbranu.
Rekao je da podvodni dron velike brzine takođe ima "interkontinentalni" domet i da može da nosi nuklearne bojeve glave, koje mogu da ciljaju i nosače aviona, i obalna postrojenja. Rekao je da je njihova brzina 10 puta veća od bilo kog drugog plovila, što ga čini imunim na presretanje.
Uprkos takvim tvrdnjama, američki zakonodavci takođe nisu bili impresionirani.
Republikanski senator Tom Tilis iz Severne Kalifornije rekao je za Glas Amerike: "Gledao sam gospodina Putina kao što gledam na svakog ubicu ili kriminalca. Kada nešto kažu, verovatno lažu, ali vi to morate da uzmete zaozbiljno".
"Zemlje koje se hvale svojom vojskom - postoji razlog zašto to čine, jer znaju da su njihove sposobnosti daleko manje od onoga što tvrde da imaju", kaže senator Ben Kardin iz Merilenda, iskusni demokrata u Komitetu za spoljne poslove.
Demokrata broj dva u Senatu, Dik Darbin iz Ilinoisa, pozvao je na odmereni odgovor američkog predsedika Donalda Trampa.
"Nadam se da neće izaći sa nekakvim besnim adolescentskim tvitom, zaboga", rekao je Darbin. "Lider slobodnog sveta, glavnokomandujući Sjedinjenih Američkih Država trebalo bi da primi pretnje ruskom agresijom veoma ozbiljno, na vrlo trezven način", rekao je.
Ruski lider govorio je pred izbore koji se održavaju 18 marta i u kojima se očekuje da će sebi obezbediti novih šest godina na čelu Rusije, rekavši da Rusija napreduje iza "tužne države" čija vojska sledi raspad Sovjetskog Saveza 1991. godine. Zahvalio se mladim naučnicima koji su radili na novom oružju kao "herojima našeg vremena".
Džezusmen Oni učestvovao je u pisanju ovog izveštaja.