Poljske bezbednosne snage upotrebile su vodene topove protiv migranata koji su ih gađala kamenicama na granici sa Belorusijom, gde hiljade pokušavaju da uđu u Evropsku uniju, pokazuju video snimci koje su vlasti objavile u utorak.
Evropska unija je zbog nove krize pripremila dodatne sankcije protiv Belorusije, koju optužuje da pokušava da destabilizuje uniju podsticanjem migranata da nelegalno pređu granicu.
Na snimcima, koje su objavili portparol poljske vlade i Ministarstvo odbrane, vidi se eskalacija krize na granici gde se prošle nedelje, na beloruskoj strani, okupio veliki broj migranata.
"Pažnja, pažnja, ako ne budete poštovali naređenja, protiv vas će biti upotrebljena sila", čuje se na snimku poruka preko razglasa upućena migrantima koji su bacali objekte na poljske snage.
Migranti su gađali poljske vojnike bocama i cepanicama i pokušavali da štapovima probiju ogradu.
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je jedan policajac teže povređen nakon što ga je pogodio objekat bačen preko granice i da se nalazi u bolnici sa mogućom frakturom lobanje.
Poljsko Ministarstvo odbrane tvitovalo je da su beloruske vlasti dale migrantima šok bombe da bi gađali poljske vojnike i graničare.
Evropska unija optužuje Minsk da ohrabruje migrante da pređu granicu u znak odmazde za sankcije uvedene režimu predsednika Aleksandra Lukašenka zbog obračuna sa demonstrantima posle spornih presedničkih izbora prošle godine.
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg rekao je da je duboko zabrinut zbog toga što Belorusija ugrožava živote ranjivih migranata.
Belorusija, bliska saveznica Rusije, saopštila je da su optužbe da je izazvala krizu na granici "apsurdne". Lukašenko je u utorak o situaciji razgovarao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, prenela je beloruska novinska agencija Belta.
Poljske vlasti saopštile su da su informisane o telefonskom razgovoru Lukašenka i nemačke kancelarke Angele Merkel u ponedeljak, o pomoći migrantima na granici.
Portparol poljske vlade rekao je i da Varšava razmatra da li da pokrene formalne konsultacije o krizi sa NATO saveznicima.
"Pripremamo se za pesimističan ishod - da bi ovaj konflikt mogao da potraje mesecima", naglasio je Pjotr Muler na konferenciji za novinare.
Prema poljskim vlastima, više od 20.000 pripadnika policije, pogranične službe i vojske obezbeđuje deo granice gde su se okupili migranti, blizu poljskog grada Kuznica.
U tom području se nalazi oko 4.000 migranata, a mnogi kažu da im beloruske vlasti ne dozvoljavaju da se vrate u Minsk.