Linkovi

Održane blokade zbog Rio Tinta u nekoliko gradova Srbije


Blokada Gazele (Fonet)
Blokada Gazele (Fonet)

Protestne blokade autoputeva i drugih saobraćajnica održane su u nekoliko gradova Srbije od13 časova, zbog iskopavanja litijuma u dolini Jadra od strane kompanije Rio Tinto i netransparentnosti Vlade koja javnosti nije stavila na uvid ugovore potpisane sa tom kompanijom.

Na proteste je pozvao Savez ekoloških organizacija Srbije, koji je blokade organizovao i 3. januara.

Saobraćaj na autoputu kod centra Sava u Beogradu normalizovan je u oba smera, pošto su građani od 13 do 14h blokirali tu saobraćajnicu, prenosi Fonet. Blokada u Beogradu prošla je uglavnom bez incidenata, osim kada se jedan od vozača, koji nije mogao da prođe, sukobio sa demonstrantima, pa je intervenisala policija u civilu.

Sukob demonstranata i vozača na Gazeli (Fonet)
Sukob demonstranata i vozača na Gazeli (Fonet)

Okončana je i blokada na deonici autoputa E-75 kod Novog Sada, u oba smera, uključujući i servisne saobraćajnice.

U blokadi je učestvovalo nekoliko stotina građana, a jedan od organizatora protesta Miran Pogačar rekao je da će se građani na ulici izboriti da Rio Tinto ode iz Srbije, prenosi Fonet.

"Razumem nervozu, ali sat vremena - koliko će trajati blokada - može da spasi hiljade života i imovinu. Ovih sat vremena je poruka vlastima da ćemo izaći na protest i zbog Rio Tinta i zbog urbanističkog plana Novog Sada", rekao je Pogačar za N1.

Saobrćaj je od 13 časova obustavljen na državnom put u Loznici, na deonici Ruma - Šabac, na Ložioničkom mostu, na deonici Užice-Zlatibor, kao i u Preljini kod Čačka.

Uoči početka blokada, premijerka Ana Brnabić rekla je da je Vlada blizu odluke da poništi sve dosadašnje dogovore sa Rio Tintom.

Javnosti, međutim, i dalje nije poznato šta je tačno potpisano i da li bi država morala da plati odštetu ako rudnik ne počne da radi.

Iz organizacije Ekološki ustanak upozorili su premijerku da pre nego što bilo šta poništi, javnosti stavi na uvid šta je potpisano sa Rio Tintom i upozorili da ako ne bude udovoljeno zahtevima građana, od 15. januara slede radikalizacije protesta.

Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović ocenila je da "deo političara i lažnih ekologa" želi potpunu zabranu izrade studije o uticaju projekta Jadar na životnu sredinu jer "znaju da će pokazati da sve vreme lažu i obmanjuju javnost".

Ona je optužila demonstrante da žele da ugroze investicioni ambijent u Srbiji.

"Interes Srbije nije da se proizvoljno zaustavljaju projekti, već da imamo ravnotežu između ekonomskog razvoja i zaštite i unapređenja životne sredine. Ne bori se zdraviju životnu sredinu blokadama, vraćanjem u prošlost i zaustavljanjem razvoja. Oni koji zastupaju takvu politiku ne treba da se kriju iza ekologije, već da sa tom politikom izađu na izbore", navela je Mihajlović.

XS
SM
MD
LG