Najava predsednika Srbije Aleksandra Vučića da svi građani Srbije treba da preuzmu odgovornost u vezi sa pitanjem Kosova - rezultat je nezrele politike, smatraju analitičari na Kosovu. Stefan Filipović i Beljulj Bećaj su mišljenja da eventualni referendum u Srbiji o sporazumu Beograda i Prištine ne bi doveo do prave normalizacije odnosa.
Komentarišući najavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će odgovornost po pitanju Kosova morati da pokažu svi građani Srbije politikolog Stefan Filipović smatra da je za svoje neuspehe najlakše odgovornost prebaciti na narod.
On smatra da je Ustav Srbije veoma jasan kada je reč o pitanuju Kosova i da rezultat eventualnog referenduma o sporazumu o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine ne bi bio obavezujući, kao što, kako je rekao, niko nije uzeo u obzir ni rezultat referenduma, koji je organizovan u četiri opštine na severu Kosova 2012. godine na pitanje "Da li prihvatate institucije takozvane republike Kosovo".
Kakve su pravne posledice najavljenog referenduma
"Tako da je potrebno da se razjasni kakva je pravno politička priroda tog referenduma koji je danas najavljen i kakve su pravne posledice nakon tog referenduma. Šta je pravna i politička posledica tog referenduma, jer taj referendum ne može da poništi Ustav. Znači on ne može da promeni Ustav, jer on mora da bude u skladu sa Ustavom i da se bavi pitanjima u okviru Ustava, a ne van Ustava Srbije", rekao je Filipović.
Politički analitičar Beljulj Bećaj smatra da je najava izjašnjavanja naroda Srbije o eventualnom sporazumu Beograda i Prištine deo kako je kazao nezrele politike rukovodstva Srbije. Po njegovim rečima poslednjih godina nije učinjeno gotovo ništa da dođe do približavanja i stavova i naroda Srbije i Kosova, već je kako kaže rađeno potpuno suprotno.
"Mislim da je to nezrela i egoistična politika, jer ukoliko rukovodstvo države treba da sačini viziju za razvoj svoje države i nacije, ono bi trebalo da pripremi svoj narod da referendum bude takav koji će odraziti put razvoja stabilnosti, međunacionalnih i međuljudskih odnosa koje će imati Srbija u budućnosti. S obzirom da to nije bilo zadnjih godina mislim da odgovornost leži na političkom rukovodstvu zbog čega eventualni referendum neće imati pozitivan ishod i bilo bi nekorektno da se zbog toga optuži narod", rekao je Bećaj.
Filipović: Ne treba žuriti
Filipović smatra da ne treba žuriti sa rešavanjem pitanja Kosova, jer kako je kazao ovo nije najbolji geopolitički trenutak ni za interese Srbije, niti Srba na Kosovu. On smatra da Srbija treba da uloži maksimalne napore da obezbedi pre svega opstanak Srba na Kosovu.
"Ono što treba da bude fokus to su ljudi, građani, porodice. Da se radi na njihovom opstanku ovde, ništa drugo ne treba da se radi i ništa drugo nije važnije od ljudi koji žive ovde na Kosovu i Metohiji. Ne treba žuriti, svi akteri naučni, društveni, politički, duhovni su jasno i nedvosmisleno rekli čemu ova žurba, nije trenutak, nije vreme", smatra Stefan Filipović.
Bećaj: Bilo dovoljno vremena za normalizaciju
S druge strane, Beljulj Bećaj smatra da je tokom sedam godina razgovora bilo dovoljno vremena da dođe do prave normalizacije odnosa Srbije i Kosova, ali da je - kako je kazao - neozbiljnost političara i njihova retorika, dovela do toga da danas ni sami građani ni Srbije ni Kosova nisu spremni da prihvate nekakva ponuđena rešenja.
"Umesto da posle sedam godina govorimo kako da zajednički gradimo projekte, počevši od puteva, ekonomskog razvoja i tako dalje, mi sad razmišljamo o tome kako ćemo se razgraničiti i cepkati. Dakle umesto jednog pozitivnog ishoda o pribiližavanju i integraciji mi govorimo o dezintegraciji, o razgraničenju", kazao je Bećaj za Glas Amerike.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da nikakvog tajnog rešenja o Kosovu neće biti i da će građani imati potpune informacije, znaće sve političke, socijalne i ekonomske posledice mogućeg postizanja ili nepostizanja dogovora Prištine i Beograda.