Američki vojni zvaničnici izjavili su da je prvi prekogranični napad iz Turske izveden bespilotnom letelicom danas, istog dana kada su američki dronovi i druge vojne letelice počele da stižu u vazduhoplovnu bazu na jugu Turske.
Saradnju Sjedinjenih Država i Turske u tom pogledu prethodno je najavio i turski ministar inostranih poslova Mevlut Čavušoglu koji je istakao da bi jedna obimna bitka protiv ekstremista mogla da smanji pretnju koju Islamska država predstavlja za snage umerene opozicije u građanskom ratu u Siriji.
Čavušoglu je to rekao tokom razgovora sa državnim sekretarom Džonom Kerijem na marginama sastanka ASEAN-a u Kuala Lumpuru u Maleziji.
Keri i Lavrov o Islamskoj državi
Keri je o Islamskoj državi razgovarao i sa šefom ruske diplomatije Sergejom Lavrovom.
Mediji su preneli izjavu Lavrova da ekstremistička grupa Islamska država predstavlja zajedničku pretnju za sve zemlje u regionu. Medjutim, Lavrov je takodje rekao da ne postoji zajednički pristup borbi protiv islamskih ekstremista zbog, kako se izrazio, zastoja u odnosima izmedju različitih frakcija u Siriji, uključujući neke pobunjeničke grupe.
Keri i Lavrov su saopštili da će zvaničnici dve zemlje nastaviti da se sastaju i razgovaraju o suočavanju sa pretnjom Islamske države. Moskva je do sada podržavala vladu sirijskog predsednika Bašara al Asada, dok Vašington podržava umerene sirijske pobunjenike koji se bore protiv snaga Asadove vlade.