Linkovi

Putin kritikovao američku "hegemoniju", predvideo kraj "unipolarnog" sveta


Ruski predsednik Vladimir Putin na creemoniji otvaranja međunarodnog vojno-tehničkog foruma u Moskvi, 15. avgust 2022.
Ruski predsednik Vladimir Putin na creemoniji otvaranja međunarodnog vojno-tehničkog foruma u Moskvi, 15. avgust 2022.

Ruski predsednik Vladimir Putin optužio je Sjedinjene Države da pokušavaju da podstaknu produžetak neprijateljstava u Ukrajini u okviru, kako je rekao, pokušaja Vašingtona da "održi svoju globalnu hegemoniju".

Na bezbednosnoj konferenciji kojoj su prisustvovali vojni zvaničnici iz Afrike, Azije i Latinske Amerike, Putin je ponovio svoju tvrdnju da je poslao trupe u Ukrajinu reagujući na pokušaj Vašingtona da tu zemlju pretvori u "antiruski" bedem.

“Potrebni su im sukobi da održe hegemoniju", izjavio je Putin. "Zato su pretvorili ukrajinski narod u topovsko đule. Situacija u Ukrajini pokazuje da Sjedinjene Države pokušavaju da produže taj konflikt, i ponašaju se na isti način kada pokušavaju da rasplamsaju sukobe u Aziji, Africi i Latinskoj Americi."

Govor je najnoviji pokušaj ruskog lidera da stekne podršku u vreme jakih zapadnih sankcija čija su meta ruska ekonomija i finansijski sistem, kao i vladine strukture, najviši zvaničnici i glavne kompanije, zbog postupaka Moskve u Ukrajini.

Putin je, takođe, povukao paralelu između američke podrške Ukrajini i nedavne posete predsedavajuće Predstavničkog doma Nensi Pelosi Tajvanu, navodeći da su obe situacije deo navodnog pokušaja SAD da podstaknu globalnu nestabilnost.

“Američka avantura u Tajvanu nije samo poseta jedne neodgovorne političarke. To je deo namerne i svesne američke strategije da se destabilizuje situacija i stvori haos u regionu i celom svetu, jedna očigledna demonstracija nepoštovanja prema suverenitetu druge zemlje i sopstvenim međunarodnim obavezama", rekao je ruski predsednik.

Ruski lider je izneo tvrdnju da "zapadne globalističke elite" pokušavaju da "preusmere krivicu zbog sopstvenih neuspeha na Rusiju i Kinu", dodajući da "koliko god da oni koji uživaju koristi od sadašnjeg globalističkog modela nastoje da ga se grčevito drže, on je osuđen na propast."

”Bliži se kraj unipolarnom svetskom poretku", dodao je.

Na istoj konferenciji, ruski ministar odbrane Sergej Šojgu je izneo tvrdnju da zapadni saveznici, uz snabdevanje Ukrajine oružjem takođe pružaju detaljne obaveštajne podatke i da su uputili instruktore da pomognu ukrajinskoj vojsci da operiše oružanim sistemima.

ARHIVA: Vojna pomoć - deo američke bezbednosne pomoći Ukrajini, istovaruje se iz aviona na međunarodnom aerodromu Borispil nadomak Kijeva, 13. februara 2022.
ARHIVA: Vojna pomoć - deo američke bezbednosne pomoći Ukrajini, istovaruje se iz aviona na međunarodnom aerodromu Borispil nadomak Kijeva, 13. februara 2022.

Zapadne obaveštajne agencije ne samo što pružaju koordinate meta za vršenje napada, već zapadni stručnjaci takođe nadgledaju unošenje tih podataka u sisteme oružja", rekao je Šojgu.

On je odbacio navode da bi Rusija mogla da potencijalno iskoristi nuklearno ili hemijsko oružje u konfliktu kao "apsolutnu laž".

"Sa vojnog aspekta, nema potrebe da se koristi nuklearno oružje u Ukrajini da bi se ostvarili zadati ciljevi", rekao je Šojgu. "Glavna misija ruskih nuklearnih snaga je odvraćanje u slučaju nuklearnog napada."

Šojgu je dodao da su tvrdnje o mogućem hemijskom napadu Rusije podjednako "apsurdne", navodeći da je Moskva u potpunosti eliminisala svoje zalihe hemijskog oružja u skladu sa međunarodnim sporazumom o zabrani hemijsko oružja.

XS
SM
MD
LG