Ruski predsednik Vladimir Putin je u poseti Mongoliji koja nije postupila po međunarodnom nalogu za njegovo hapšenje po optužbama za ratne zločine prilikom invazije na Ukrajinu.
Ovo je prvo putovanje Putina u Mongoliju pošto je Međunarodni krivični sud izdao nalog za hapšenje pre godinu i po. Ukrajina je pozvala Mongoliju da uhapsi Putina i preda ga sudu u Hagu, dok je EU poručila da je zabrinuta da Mongolija to neće uraditi.
Ovaj nalog stavlja mongolsku vladu u težak položaj.
Prema osnivačkom aktu Međunarodnog krivičnog suda, sve potpisnice, među kojima je i Mongolija, su obavezne da postupaju po nalozima za hapšenje. Ali, Mongolija je zemlja koja se graniči sa Rusijom i veoma je zavisna od Moskve zbog goriva i struje. Sa druge strane, Međunarodni krivični sud nema načina da natera potpisnice da postupaju po njegovim nalozima.
Ruski lider je u Ulan Batoru dočekan crvenim tepihom, na kojem je prošetao sa mongolskim kolegom Uknom Hurelsuhom.
Na sastanku dvojice lidera, Putin je poručio da se odnosi Rusije i Mongolije "razvijaju u svim sferama" i pozvao Hurelsuha da prisustvuje samitu BRIKS-a u Kazanju u oktobru.
Međunarodni krivični sud tereti Putina da je odgovoran za otmice dece iz Ukrajine, gde se vodi rat već dve i po godine.
Uoči Putinove posete više od 50 Rusa je potpisalo otvoreno pismo apelujući na vladu Mongolije da "odmah po dolasku uhapsi Putina". Među potpisnicima je i Vladimir Kara Murza, koji je oslobođen iz ruskog zatvora tokom razmene zatvorenika u avgustu.
Dmitrij Medvedev, zamenik sekretara ruskog Saveta za bezbednost, odbacio je nalog za hapšenje kao "nelegalan", a one koji žele da ga sprovedu je nazvao "ludacima".
Putin je u prvoj poseti Mongoliji u poslednjih 5 godina.
Proteklih meseci, u pokušaju da se izbori protiv međunarodne izolacije, Putin je boravio u Kini, Severnoj Koreji, Vijetnamu i Kazahstanu.
Prošle godine je putem video linka učestvovao na samitu u Južnoafričkoj republici. Ta zemlja je jedna od potpisnica osnivačkog akta Međunarodnog krivičnog suda.