Linkovi

Rio Tinto pokušava da postane treći najveći proizvođač litijuma na svetu


Arhiva: Tehničari u rudniku soli u Olarozu u Argentini, koji je u vlasništvu kompanije Arkadijum. (Foto: Rojters/Enrique Marcarian)
Arhiva: Tehničari u rudniku soli u Olarozu u Argentini, koji je u vlasništvu kompanije Arkadijum. (Foto: Rojters/Enrique Marcarian)

Rudarska kompanija Rio Tinto pregovara o kupovini američke kompanije koja se bavi proizvodnjom litijuma, Arkadijum Litijum, u pokušaju da iskoristi trenutni pad cena ovog lakog metala, ključnog za proizvodnju baterija za električna vozila.

Ukoliko dođe do dogovora, Rio Tinto bi postao treći najveći proizvođač litijuma na svetu, iza kompanija Albemarle i Sociedad Quimica y Minera de Chile.

Rojters je izvestio da bi vrednost Arkadijuma mogla da bude između četiri i šest milijardi dolara, ili čak i viša.

Obe kompanije su potvrdile da su pregovori u toku, ali nisu dalje komentarisale.

Skorašnji pad cena litijuma, delom zbog prevelike kineske ponude, doveo je do pada akcija Arkadijuma za više od 50% u odnosu na januar, što kompaniju čini privlačnom metom za kupovinu. Međutim, predviđa se da će potražnja za litijumom porasti kasnije ove decenije zbog povećanog korištenja litijum-jonskih baterija.

Kupovinom Arkadijuma, Rio Tinto bi dobio pristup rudnicima litijuma, pogonima za preradu i nalazištima u SAD, Argentini, Australiji i Kanadi.

U slučaju da kupovina bude uspešna, nova grupacija bi do 2030. godine mogla činiti 10% globalne ponude litijumskih hemikalija, navode analitičari.

Projekat Rio Tinta u Argentini trebalo bi da počne sa proizvodnjom kasnije ove godine, dok Rojters prenosi da bi za projekat Jadar u Srbiji mogle da prođu dve godine pre dobijanja dozvola za pokretanje posla.

Deo javnosti u Srbiji se protivi projektu Jadar, te su širom zemlje organizovani protesti protiv eksploatacije litijuma, gde su kao glavni razlozi navođeni zabrinutost za zdravlje građana i rizici po životnu sredinu. Vlada Srbije odlučila je da nastavi sa realizacijom projekta.

Iz kompanije Rio Tinto ranije su za Glas Amerike naveli da će u Srbiji raditi najmanje 40 godina, ukoliko se projekat Jadar realizuje, dodajući da pre toga moraju „dokazati vladi i građanima Srbije da to možemo da učinimo bezbedno".

U tekstu su korišćene informacije agencije Rojters.
XS
SM
MD
LG