Rusija je saopštila da će predložena "deeskalaciona" zona u Siriji biti zatvorena za avione članica koalicije, koju predvode Sjedinjene Države.
Aleksandar Lavrentjev, ruski izaslanik u mirovnim razgovorima u Kazahstanu, rekao je u petak u svom obraćanju koje prenose ruski mediji, da će "operacije avijacije u deeskalacionoj zoni, posebno snaga međunarodne koalicije, apsolutno nisu predviđene, bilo da su najavljene ili ne", rekao je. "To pitanje je zatvoreno".
Rusija, Turska i Iran složili su se u četvrtak, na predlog Moskve, da se uspostave takozvane "deeskalacione zone" u Siriji u pokušaju da se okonča šestogodišnji konflikt.
U predlogu se poziva na preduzimanje mera kako bi se smanjile borbe u četiri određene oblasti u Siriji, u kojima pobinjenici koji nisu u vezi sa Islamskom državom, kontrolišu značajan deo teritorije.
Napredak ka miru?
Uprkost onome što se čini kao napredak nakon četiri runde razgovora u Astani, ostaje veliki skepticizam o tome da li takav sporazum može da bude sproveden.
Nisu saopšteni detalji o tome kako će tri zemlje, koje podržavaju različite strane u konfliktu, pokušati da okončaju nasilje. I dok sirijska izražava podršku dogovoru, ni Damask, ni pobunjenici, nisu potpisali nikakav sporazum.
Članovi delegacije sirijske opozicije u Astani napustili su sastanak u četvrtak uzvikujući svoje neslaganje sa time da Iran prisustvuje razgovorima. Vođa delegacije opozicije, Mohamed Alouš, nije prisustvovao drugom danu razgovora.
Delegacija pobunjenika suspendovala je svoje učešće u sredu zbog vazdušnih napada koji su bili u toku, ali članovi delegacije vratili su se za sto poslednjeg dana razgovora.
Dok Rusija i Iran podržavaju vladu sirijskog predsednika Bašara al Asada, Turska podržava pobunjenike.
Turska i Rusija se složile oko Sirije
Ali, tokom razgovora, na zajedničkom brifingu za novinare u Sočiju, predsednik Turske Rečep Tajip Erdogan i predsednik Rusije Vladimir Putin, koncentrilasli su se na osudu terorizma, pre nego Asadove vlade.
Uprkos ranijim ispadima oko Sirije, Putin je proglasio povratak normalne saradnje sa Turskom i izrazio uverenje da bi mogle da se ustanove "deeskalacione" zone.
No, analitičari kažu da još ima puno toga da se ispregovara oko Sirije i da ostaju razlike između Turske i Rusije.
Sjedinjene Države i neke arapske zemlje podržavaju pobunjeničke grupe koje žele da svrgnu Asada. SAD su poslale zvaničnike najvišeg nivoa da posmatraju razgovore u Astani - vršioca dužnosti pomoćnika državnog sekretara, Stjujarta Džonsa.
Plan Kremlja sličan je pozivu predsednika SAD Dnalda Trampa za uvođenje "bezbednih zona" u Siriji, a Putin i Tramp izgleda da su podržali ideju kada su razgovarali u utorak telefonom.
Očekuje se da više detalja, brige i primedbi pristigne narednih nedelja.
Ministarstvo spoljnih poslova Kazahstana saoštilo je da je sledeća runda proširenih razgovora o Siriji u Ženevi, zakazana za kraj maja, dok je sastanak u organizaciji Rusije, Turske i Irana zakazan za sredinu jula.