SAD su odobrile slanje borbenih aviona F-16 u Ukrajinu iz Danske i Holandije čim se završi obuka pilota, rekli su zvaničnici.
Ukrajina je aktivno tražila borbene avione američke proizvodnje, kako bi joj pomogli da se suprotstavi ruskoj agresiji.
Vašington je Danskoj i Holandiji dao zvanična uveravanja da će SAD ubrzati odobravanje zahteva za transfer aviona F-16 u Ukrajinu kada piloti prođu obuku.
"Pozdravljamo odluku Vašingtona da otvori put za slanje borbenih aviona F-16 u Ukrajinu“, napisao je holandski ministar spoljnih poslova Vopke Hoekstra na platformi X.
Danska je takođe saopštila da će se razgovarati o slanju aviona Ukrajini.
"Vlada je nekoliko puta rekla da je donacija prirodan sledeći korak nakon obuke. O tome razgovaramo sa bliskim saveznicima i očekujem da ćemo uskoro moći da budemo konkretniji u vezi sa tim", rekao je danski ministar odbrane Jakob Eleman-Jensen.
Koalicija od 11 zemalja trebalo je da počne da obučava ukrajinske pilote za upravljanje borbenim avionima F-16 u Danskoj. Članice NATO-a Danska i Holandija predvode tu obuku i održavaju avione.
Holandski premijer Mark Rute je u maju rekao da Holandija ozbiljno razmatra da obezbedi Ukrajini F-16, jer trenutno povlači borbene avione iz sopstvenih oružanih snaga.
Državni sekretar SAD Antoni Blinken poslao je pisma danskim i holandskim kolegama uveravajući ih da će zahtevi biti odobreni, rekao je američki zvaničnik.
"Pišem da izrazim punu podršku SAD i za transfer borbenih aviona F-16 u Ukrajinu, i za obuku ukrajinskih pilota od strane kvalifikovanih instruktora F-16“, rekao je Blinken u pismu dvojici zvaničnika, a u čiju kopiju je Rojters imao uvid.
Predsednik SAD Džo Bajden je u maju odobrio programe obuke ukrajinskih pilota na F-16. Pored obuke u Danskoj, centar za obuku je trebalo da bude formiran u Rumuniji.
Kijev neće moći da upravlja američkim borbenim avionima F-16 naredne jeseni i zime, rekao je portparol ukrajinskih vazduhoplovnih snaga Jurij Ihnat.
Američki zvaničnici su nezvanično kazali da bi avioni F-16 bili od male pomoći Ukrajini u njenoj trenutnoj kontraofanzivi, kao i da neće doneti mnogo promena kada na kraju stignu, s obzirom na ruske sisteme protivvazdušne odbrane.