Linkovi

NIS na spisku američkih sankcija Gazpromnjeftu i njegovim podružnicama


Zastave Naftne industrije Srbije, 8. januar 2025. ( OLIVER BUNIC / AFP)
Zastave Naftne industrije Srbije, 8. januar 2025. ( OLIVER BUNIC / AFP)

Američki Sekretarijat za finansije doneo je odluku o uvođenju sankcija ruskim kompanijama iz energetskog sektora - Surgunjeftu i Gazpromnjeftu i njihovim podružnicama u pokušaju da smanji prihode Moskve od prodaje energenata kojim finansira rat u Ukrajini. Među sankcionisanim kompanijama je i Naftna industrija Srbije, za koju se navodi da je podružnica Gaspromnjefta u Srbiji.

Odeljenje za kontrolu strane imovine Sekretarijata za finansije (OFAC) je uvelo sankcije za više od 150 pojedinaca i entiteta i identifikovao čak 183 plovila kao blokiranu imovinu.

U skladu sa dve izvršne uredbe, OFAC je stavio dva najznačanija proizvođača i izvoznika nafte pod sankcije - kompanije Gazpromnjeft i Surgunjeftgas. Sankcije tim kompanijama uvela je i Velika Britanija. Uz njih, OFAC je sankcije uveo i za više od dvadeset podružnica Gaspromnjefta i Surgunjeftgasa, kao i za entitete u kojima, direktno ili indirektno, ovde dve kompanije imaju 50 odsto ili više udela.

„Sjedinjene Države preduzimaju sveobuhvatne mere protiv ključnog ruskog izvora prihoda za finansiranje njenog brutalnog i ilegalnog rata protiv Ukrajine“, rekla je sekretarka finansija Dženet Jelen. „Ova akcija se nadovezuje i jača naš fokus od početka rata na ometanje energetskih prihoda Kremlja, uključujući i preko ograničenja cena G7+ pokrenutog 2022. Današnjim akcijama povećavamo rizik od sankcija povezan sa ruskom trgovinom naftom , uključujući transport i finansijsku olakšicu za podršku izvozu nafte iz Rusije.”

Kako je pogođen NIS?

Prema saopštenju OFAC-a, NIS je sankcionisan na osnovu dve uredbe koja se odnose na sankcije Rusiji zbog invazije na Ukrajinu. Gaspromnjeft trenutno ima 50 odsto vlasništva u NIS-u, dok 6,15 odsto vlasništva, zbog ranije uvedenih sankcija, prodao Gaspromu.

Pre današnje odluke, na osnovu uredbi kojima je sankcionisan NIS, sankcionisano je 13 kompanija i pojedinaca iz Srbije, uključujući ministra bez portfelja Nenada Popovića.

Generalno, kada se kompanija nađe na listi sankcionih osoba i firmi OFAC-a ("specially designated nationals") - na koju je danas stavljen NIS - sredstva koja sankcionsana firma ili pojedinci poseduju u Americi su blokirana, i američkim državljanima je zabranjeno da posluju sa sankcionisanim pojedincima i kompanijama.

NIS je pod sekundarnim sankcijama u sklopu izvršne uredbe 14024, i termin "sekundarne sankcije" podrazumeva da je reč o entitetu koji posluje sa kompanijom pod sankcijama SAD.

Izvršna uredba 14024 bavi se “štetnim aktivnostima Ruske Federacije u inostranstvu” i obuhvata pojedince i kompanije za koje se smatra da tome doprinose. Uredbu je doneo predsednik SAD Džo Bajden 2021. godine, dopunjena je 2023. i daje mogućnost da SAD uvedu sankcije pojedincima i entitetima za koje se proceni da pomažu Rusiji u štetnim aktivnostima – podrivanju demokratskih institucija u SAD i partnerskim zemljama, malicioznim sajber napadima, ugrožavanju stabilnosti u zemljama koje SAD procene da su važne za njihovu nacionalnu bezbednost, kršenju principa međunarodnog prava, kršenju teritorijalnog integriteta zemalja.

Za sada nije poznato kakve će konkretne posledice američka odluka imati po poslovanje NIS-a.

Vučić: Rok od 45 dana da Rusi izađu iz NIS-a

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je Srbija u aktu prenotifikacije dobila mnogo objašnjenja u vezi sa sankcijama.

"Danas, nekoliko dana pred promenu vlasti, najmoćnija država na svetu, Sjedinjene Američke Države, uvela je sankcije NIS-u", rekao je Vučić.

On tvrdi da se američkim sankcijama protiv NIS-a od Srbije traži potpuni izlazak ruskog interesa iz kompanije i da to mora da bude završeno za 45 dana.

Vučić je rekao da SAD ne dozvoljavaju da se smanji rusko vlasništvo, na primer na 49 odsto, već zahtevaju potpuni izlazak Rusije.

Tvrdi da Amerikanci kažu da im nije namera da Srbija bude meta, niti samo NIS, već je reč o sveobuhvatnom udaru na ruske kompanije i sve povezane kompanije, uključujući i NIS.

Vučić je najavio da će razgovarati sa budućim ministrom finansija SAD.

"Dragi su nama i Moskva i Vašington, ali nam je Srbija drža, zaštitićemo interese Srbije. Neće biti nikakvih nestašica ili finansijske katastrofe", poručio je Vučić.

On će se sutra u Beogradu sastati i sa Ričardom Vermom, zamenikom američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse.

Šta kažu u NIS-u i Gaspromnjeftu?

Naftna industrija Srbije je saopštila da će pažljivo razmotriti sve detalje u vezi sa objavljenim informacijama i analizirati sve implikacije po poslovanje kompanije, prenosi FoNet informacije RTS-a. Ističe se da će istovremeno NIS ostati fokusiran na očuvanje stabilnosti na domaćem tržištu naftnih derivata.

Poslovanje kompanije se trenutno obavlja neometano, snabdevenost lanca benzinskih stanica NIS je redovna i Rafinerija nafte Pančevo radi u normalnom režimu rada, te na tržište isporučuje sve neophodne naftne derivate, navodi se u saopštenju.

Kompanija Gazpromnjeft saopštila je da je odluka o uključivanju njene imovine na američku listu sankcija neosnovana i nelegitimna i dodala da će nastaviti sa radom, jer se u poslednje dve godine pripremala za moguća ograničenja.

Gazpromnjeft se u poslednje dve godine pripremao za različite negativne scenarije sa sankcijama. Pored toga, kompanija je već od 2022. godine pod jednostranim stranim sankcijama, zbog čega su mnoga slična ograničenja već uzeta u obzir u operacionim procesima, navodi se u saopštenju.

Ističe se da, zahvaljujući realizaciji projekata tehnološkog suvereniteta, kompanija osigurava stabilnost operativnih procesa i proizvodnih lanaca, pouzdanost snabdevanja tržišta i svojih potrošača.

"Istovremeno smatramo da je odluka o uključivanju naše imovine na sankcionu listu neosnovana, nelegitimna i da je u suprotnosti sa principima slobodne konkurencije", poručili su iz Gazpromnjefta.

Iz Kremlja su odbacili odluku o novim američkim sankcijama.

„Svesni smo da će administracija pokušati da Trampu i njegovom timu ostavi što teže nasleđe u bilateralnim odnosima“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov, a prenosi agencija AP.

Iz Trampovog tranzicionog tima nisu odmah odgovorili na zahtev AP-a za komentar, ali je novoizabrani američki predsednik dan uoči odluke o sankcijama rekao da ruski predsednik Vladimir Putin "želi da se sretnu i da rade na tome".

Kako je NIS završio u ruskom vlasništvu?

Naftna industrija Srbije prodata je 2008. godine ruskoj državnoj kompaniji kompaniji “Gaspromnjeft” za 400 miliona evra, a dogovor je obuhvatao i izgradnju u međuvremenu napuštenog projekta gasovoda Južni tok i skladišta gasa u vojvođanskom mestu Banatski dvor.

Sporazum su, u vreme vladavine koalicije okupljene oko Demokratske stranke, potpisali tadašnji predsednik Srbije Boris Tadić i Dmitrij Medvedev - koji je tada obavljao funkciju ruskog predsednika.

Ruska državna kompanija “Gaspromnjeft” se od početka ruske invazije na Ukrajinu, februara 2022, nalazi pod evropskim i američkim sankcijama, pa joj je onemogućen pristup tržištu Evropske unije i Sjedinjenih Država.

Ta kompanija je podružnica ruskog državnog preduzeća Gasprom, najvećeg svetskog proizvođača gasa, koji nije obuhvaćen sankcijama zapadnih država. To se tumači kao razlog zbog kog su Gasprom i njena firma Gaspromnjeft, koje imaju većinski paket akcija u Naftnoj industriji Srbije, promenom udela u vlasništvu NIS-a maja 2022, prilagodili poslovanje posle uvođenja dodatnih sankcija Rusiji.

Dotadašnji većinski vlasnik Gaspromnjeft, koji je u tom trenutku u vlasništvu imao 56,15 odsto akcija, Gaspromu je prodao 6,15 procenata vlasničkog udela.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić tada je pojasnio da je to učinjeno zato što je Gaspromnjeft pod sankcijama međunarodne zajednice, a kompanija Gasprom nije.

Srbija znatne količine energenata, gasa i nafte uvozi iz Rusije po, kako to predsednik Srbije tvrdi, povoljnim uslovima.

Uz to, država kandidatkinja za članstvo u Evropskoj uniji, sa Rusijom održava bliske političko-vojno-ekonomske odnose.

Odbija da se usaglasi sa zapadnim sankcijama nametnutim Rusiji zbog vojne agresije na Ukrajinu jer to, kako tvrdi Aleksandar Vučić, nije u skladu sa njenim interesima.

XS
SM
MD
LG