Linkovi

Moskva i Pjongjang potvrdili: Kim Džong Un putuje u posetu Rusiji


Arhiva - Ruski predsednik Vladimir Putin i severnokorejski lider Kim Džong Un rukuju se tokom sastanka u Vladivostoju, Rusija, 25. aprila 2019.
Arhiva - Ruski predsednik Vladimir Putin i severnokorejski lider Kim Džong Un rukuju se tokom sastanka u Vladivostoju, Rusija, 25. aprila 2019.

Rusija i Severna Koreja potvrdile su u ponedeljak da će severnokorejski lider Kim Džong Un posetiti Rusiju i da će se susresti sa predsednikom Vladimirom Putinom na drugo očekivanom sastanku koji je izazvao zabrinutost Zapada zbog mogućeg postizanja sporazuma o nabavci oružja za rat Moskve u Ukrajini.

U kratkom saopštenju na sajtu Kremlja navodi se da Kim dolazi na Putinov poziv i da će se sastanak održati "u narednim danima".

O poseti je izvestila i severnokorejska zvanična Korejska centralna novinska agencija (KCNA), koja je objavila da će se lideri sastati - ne precizirajući kada i gde.

Novinari Asošijeted presa u blizini granice između Severne Koreje i Rusije videli su zeleni voz sa žutim ukrasima — sličan vozu koji je Kim koristio tokom prethodnih putovanja u inostranstvo — na stanici na severnokorejskoj strani granične reke.

Nije bilo izvesno da li je Kim bio u vozu, koji je viđen kako se kreće napred-nazad između stanice i prilaza mostu koji povezuje dve zemlje. Voz nije prešao most do 19 časova (10:00 sati po Griniču).

Pozivajući se na izvore iz južnokorejske vlade, list Čosun Ilbo objavio je da je voz verovatno napustio severnokorejski glavni grad Pjongjang u nedelju uveče i da je sastanak Kim-Putin moguć već u utorak.

Novinska agencija Jonhap i neki drugi mediji objavili su slične izveštaje. Japanska novinska agencija Kjodo citirala je ruske zvaničnike koji su rekli da Kim verovatno putuje ka Rusiji u svom ličnom vozu.

Kancelarija predsednika Južne Koreje, Ministarstvo odbrane i Nacionalna obaveštajna služba nisu odmah potvrdili te detalje.

Američki zvaničnici su prošle nedelje objavili obaveštajne podatke da Severna Koreja i Rusija dogovaraju sastanak između svojih lidera koji će se održati tokom ovog meseca, dok proširuju svoju saradnju u vreme produbljene konfrontacije sa Sjedinjenim Državama. Moguće mesto za sastanak je grad Vladivostok na istoku Rusije, gde je Putin doputovao u ponedeljak da prisustvuje međunarodnom forumu koji traje do srede, navodi ruska agencija TASS.

Grad je takođe bio mesto Putinovog prvog sastanka sa Kimom 2019.

Prema američkim zvaničnicima, Putin bi se mogao usredsrediti na obezbeđivanje većih zaliha severnokorejskih artiljerijskih granata i druge municije kako bi popunio sve praznije rezerve dok pokušava da ublaži ukrajinsku kontraofanzivu i pokaže da je sposoban da vodi dug rat na iscrpljivanje. To bi potencijalno moglo da izvrši veći pritisak na Sjedinjene Države i njihove partnere da nastave pregovore jer zabrinutost zbog dugotrajnog sukoba raste uprkos njihovim ogromnim isporukama naprednog naoružanja Ukrajini u poslednjih 17 meseci.

Severna Koreja ima na verovatno na desetine miliona artiljerijskih granata i raketa zasnovanih na sovjetskoj tehnologiji koje bi potencijalno mogle da daju ogroman podsticaj ruskoj vojsci, kažu analitičari.

U zamenu, Kim bi mogao da traži preko potrebnu energetsku i prehrambenu pomoć i napredne tehnologije naoružanja, uključujući one koje se odnose na interkontinentalne balističke rakete, podmornice sa balističkim projektilima sa nuklearnim kapacitetima i vojne izviđačke satelite, kažu analitičari.

Postoji zabrinutost da bi potencijalni transferi ruske tehnologije povećali pretnju koju predstavlja Kimov rastući arsenal nuklearnog oružja i projektila koji su konstruisani tako da gađaju SAD, Južnu Koreju i Japan.

Posle komplikovanih, vrućih i hladnih odnosa decenijama, Rusija i Severna Koreja su se približile nakon invazije Moskve na Ukrajinu u februaru 2022. Veza je vođena Putinovom potrebom za pomoći za ratovanje i Kimovim naporima da poveća vidljivost svog partnerstva sa tradicionalnim saveznicima Moskvom i Pekingom dok pokušava da se izvuče iz diplomatske izolacije i da Severna Koreja bude deo ujedinjenog fronta protiv Vašingtona.

Dok koristi smetnje nastale sukobom u Ukrajini kako bi ubrzao razvoj svog naoružanja, Severna Koreja je u više navrata krivila Vašington za krizu u Ukrajini, tvrdeći da "hegemonistička politika" Zapada opravdava rusku ofanzivu u Ukrajini da bi se zaštitila.

Severna Koreja je jedina država pored Rusije i Sirije koja je priznala nezavisnost dva separatistička regiona u istočnoj Ukrajini koje podržava Rusija — Donjecka i Luganska — i takođe je nagovestila interes za slanjem građevinskih radnika u te oblasti kako bi pomogli u naporima za obnovu .

Rusija – zajedno sa Kinom – blokirala je napore koje predvode SAD u Savetu bezbednosti UN da se ojačaju sankcije Severnoj Koreji zbog intenziviranja njenih raketnih testova, dok optužuje Vašington da pogoršava tenzije sa Pjongjangom širenjem vojnih vežbi sa Južnom Korejom i Japanom.

Sjedinjene Države optužuju Severnu Koreju od prošle godine da je Rusiji obezbedila oružje, uključujući artiljerijske granate prodate ruskoj plaćeničkoj grupi Vagner. I ruski, i severnokorejski zvaničnici demantovali su takve tvrdnje. Ali spekulacije o vojnoj saradnji ovih zemalja porasle su nakon što je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu stigao u retku posetu Severnoj Koreji u julu, kada ga je Kim pozvao na izložbu oružja i veliku vojnu paradu u prestonici gde je prikazao intekontinentalne rakete konstruisane tako da mogu da pogode kopneni deo SAD.

Nakon te posete, Kim je obišao severnokorejske fabrike oružja, uključujući pogon za proizvodnju artiljerijskih sistema, gde je pozvao radnike da ubrzaju razvoj i masovnu proizvodnju novih vrsta municije. Stručnjaci kažu da su Kimove posete fabrikama verovatno imale dvostruki cilj: podsticanje modernizacije severnokorejskog naoružanja i ispitivanje artiljerijskih granata i drugih zaliha koje bi eventualno mogle da budu izvezene u Rusiju.

Džon Fajner, glavni zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost predsednika SAD Džoa Bajdena, rekao je novinarima u nedelju da je kupovina oružja od Severne Koreje "možda najbolja i možda jedina opcija" otvorena za Moskvu dok pokušava da nastavi svoje ratne napore.

"Imamo ozbiljnu zabrinutost zbog mogućnosti da bi Severna Koreja mogla da proda oružje, dodatno oružje, ruskoj vojsci. Zanimljivo je razmisliti na trenutak o tome šta znači to da kada Rusija ide širom sveta tražeći partnere koji joj mogu pomoći, ona dolazi u Severnu Koreju", rekao je Fajner u avionu koji je Bajdena prevozio iz Indije u Vijetnam.

Neki analitičari kažu da bi potencijalni sastanak Kima i Putina predstavljao više simboličnu dobit, nego što bi značio značajniju vojnu saradnju.

Rusija, koja je oduvek pažljivo čuvala svoje najvažnije tehnologije naoružanja, čak i od ključnih saveznika kao što je Kina, možda neće biti voljna da izvrši velike transfere tehnologije sa Severnom Korejom za ono što će verovatno biti ograničene ratne zalihe koje se transportuju preko male železničke veze između zemalja, kažu oni.

XS
SM
MD
LG