Linkovi

Srpsko rudarstvo budućnost evropske auto industrije


Evropska rudarska akademija održana je u Beogradu po četvrti put, Foto: VOA
Evropska rudarska akademija održana je u Beogradu po četvrti put, Foto: VOA

Četvrta godišnja Evropska rudarska akademija održana je u utorak u Beogradu sa ciljem da okupi zainteresovane strane iz oblasti rudarstva na evropskom nivou i da se čuje kako putem partnerstva kreirati održivu rudarsku industriju sutrašnjice. Bilo je reči i o tome kako rudarstvo Srbije može doprineti uspešnoj Evropi.

Ambasador Švedske Jan Lundin, čija je ambasada jedan od organizatora konferencije, rekao je da postoji veliki porencijal za saradnju u oblasti rudarstva ne samo između njegove zemlje i Srbije, već i između Evropske unije (EU) i Srbije.

Evropskoj industriji je potrebna ruda i vi imate velike zalihe, naročito litijuma što je budućnost za evropsku automobilsku industriju,” rekao je ambasador.

Ambasador Švedske Jan Lundin govori o rudarstvu u Srbiji i saradnji u ovoj oblasti
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:49 0:00

Državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike Stevica Deđanski je govoreći o istoj temi najavio otvaranje rudnika upravo onih ruda koje su značajne za budućnost industrije električnih vozila, a koje se očekuje već nekoliko godina.

U naredne tri do četiri godine, u okviru projekta "Jadar" koji razvija kompanija Rio Tinto, može se očekivati otvaranje rudnika za eksploataciju novog minerala jadarita, iz koga se dobijaju litijum i bor, “ rekao je državni sekretar.

Prema njegovim rečima Rio Tinto do kraja ove i početkom naredne godine treba da iznese svoje planove i podnese zahtev za odbranu eleborata.

"Tada ćemo videti tačan redosled poteza i vremenski okvir. Oni, koliko smo obavešteni, na tome rade ozbiljno. Ako sve bude išlo normalnim planom može se očekivati u naredne tri do četiri godine da se otvori rudnik", rekao je Deđanski i naveo da je to plan.

Naglasio je da Srbija u projektu "Jadar", kao i u drugim projektima iz sektora rudarstva, insistira na tome da taj projekat ne bude klasično kopanje sirovine i iznošenje napolje, pogotovo tako vredne sirovine kao što je litijum, nego da se očekuje i njegova prerada u Srbiji kako bi iz toga izašao neki sledeći proizvod koji će doprineti zapošljavanju u Srbiji i novom prihodu.

Kako je rekao rano je pričati o kojoj firmi se radi jer taj deo posla i nije vezan za Ministarstvo energetike, već da su to teme za Ministarstvo privrede ili “više instance”.

Srbija, kaže, očekuje da ono što se iskopa iz tako velikog nalažišta u Srbiji i preradi i pretvori ili u bateriju ili u partnerstvo sa nekim proizvođačem automobila.

"Više stvari je sada u igri. Pošto je pred nama period od tri do četiri godine imamo vremena. Za sada je bitno da se dođe do otvaranja rudnika", rekao je Deđanski.

XS
SM
MD
LG