Linkovi

 
Neizvesna ekonomska budućnost Britanije posle izlaska iz EU

Neizvesna ekonomska budućnost Britanije posle izlaska iz EU


Rastu strahovanja da bi Britanija mogla da izadje iz Evropske unije kao na ivici ambisa pošto i dalje postoje velika razmimoilaženja izmedju Brisela i Londona u pogledu bilo kog budućeg sporazuma. Japan je upozorio da bi mogao da povuče svoje biznise iz Britanije, ako budu suočeni sa većim troškovima posle Bregzita. Vladina analiza koja je procurela u javnost sugeriše da će ekonomski rast u Britaniji biti u padu za do osam posto posle napuštanja tog bloka.

Japan je investirao milijarde dolara u Britaniju – privučen obećanjem da će ta zemlja biti bescarinska zona i kapija ka Evropi. Proizvodjači automobila Nisan, Honda i Tojota proizvode skoro polovinu britanskih automobile, dok farmaceutske i tehnološke kompanije i banke zapošljavaju hiljade ljudi.

Te kompanije strahuju da bi Bregzit mogao da znači veće carine i kašnjenja. Premijerka Tereza Mej je pozvala investitore na sastanak da bi im pružila uveravanja da će Britanija ostati prijateljski raspoložena prema biznisima.

“To pruža priliku da se sklope sporazumi o slobodnoj trgovini širom sveta i nastavak je naših direktnih i već veoma snažnih odnosa koje imamo sa Japanom.”

Medjutim, japanski ambasador u Britaniji Kodži Curuoka je izneo neobičajeno otvoreno upozorenje.

“Ako nema profitabilnosti daljih operacija u Velikoj Britaniji, ne samo japanskih, nijedna privatna kompanija ne može da nastavi operacije. To je jednostavno i to je sve što svi moramo da imamo na umu.”

To je na umu i britanskih konkurenata – na prvom mestu Francuske, čiji je ministar inostranih poslova Žan Iv Le Drian ove nedelje posetio Tokio.

“To je naš izbor i naš potez, da kažemo japanskim kompanijama da Britanija izlazi iz EU, ali evo šta mi možemo da vam ponudimo.”

Britanija tek treba da iznese ponudu Briselu o tome šta želi od budućeg sporazuma, u jeku dubokih podela u okviru vlade. Briselski glavni pregovarač Mišel Barnije je izrazio nezaodovoljstvo u petak.

“Još jednom, dame i gospodo, važno je reći istinu. Odluka Velike Britanije da napusti zajednićko tržište i carinsku uniju bi dovela do neizbežnih pograničnih kontrola.”

To bi značilo fizičku granicu izmedju Severne Irske i Republike Irske – što bi, kako mnogi strahuju, moglo da ponovo podstakne sektaško nasilje.

Moramo da razradimo kako da prevedemo političku konfuziju na severnoirskoj granici koja je dogovorena krajem decembra u pravni jezik. U ovom momentu, niko zaista nema nikavu ideju kako to učiniti”, kaže analitičar Džonatan Portes.

Britanija i Evropa tek treba da se slože o uslovima predloženog prelaznog perioda, dodaje Džonatan Portes.

“Što će verovatno značiti da Velika Britanija prihvata da Evropska unija sastavlja sva pravila, a mi nastavljamo da plaćamo, ali nemamo pravo donošenja odluka. Biće prilično teško progutati tu pilulu.”

I kako se približava godina dana do Bregzita, raste pritisak od strane britanskih globalnih i evropskih partnera oko toga kakvu budućnost žele posle članstva u EU.

XS
SM
MD
LG