Uz poruku da je „pravda na ispitu“, studenti koji već nedeljama blokiraju rad svojih fakulteta poručili su u sredu pre podne na mirnom, ali izuzetno bučnom skupu ispred zgrade Višeg suda u Novom Sadu da neće dozvoliti da izvršna vlast vrši pritisak na sudsku i da traže pravično postupanje institucija u svim krivičnim postupcima vezanim za pad betonske nadstrešnice železničke stanice u tom gradu 1. novembra prošle godine i pogibije petnaestoro ljudi.
Novosadski studenti koji učestvuju u blokadama istakli su da "fakulteti ostaju zatvoreni, a oči otvorene“, a na skupu je rečeno da je razlog njihovog okupljanja to što sud treba da se izjasni da li će bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić biti u pritvoru ili ne.
"Goran Vesić se brani za slobode, a čovek koji je hteo da pomogne studentima je bio odmah uhapšen. Da ne spominjemo ljude koji su dozvolili da se ta železnička stanica otvori bez upotrebne dozvole. Tražimo od suda i javnog tužilaštva da postupaju nezavisno, zato što je sudska vlast po ustavu nezavisna i tražimo i pravično postupanje i primenu zakonika o krivičnom postupku, kao i pridržavanje pravičnosti iz ustava i zakona", rekla je pred okupljenima studentkinja sa Pravnog fakulteta Tijana Jovičić.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je povodom nesreće u Novom Sadu 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi, između ostalih i protiv bivšeg ministra Gorana Vesića koji je prethodno podneo ostavku uz ocenu da se sa funkcije povlači „čiste savesti“
Međutim, dan kasnije Viši sud u Novom Sadu odbio je da Vesiću odredi pritvor.
Studenti koji su se u sredu okupili ispred suda u 11 časova, su uz buku pištaljki i vuvuzela uputili poruku i glavnoj tužiteljki Zagorki Dolovac: "Hej Zagorka, da je sreće bila bi s nama, ali ti se neće".
"Mi smo došli da podržimo sve ljude koji rade u ovom sistemu a boje se. Ako vam fali kičma, stavićemo mi svoju. Ali, molim vas, radite pravično i po zakonu", dodao je student i aktivista Branislav Đorđević.
Okupljeni studenti pravili su buku i bubnjevima, šerpama, trubama, a mogli su se čuti i uzvici "Robija, robija". Razvili su zastavu na kojoj piše "Pravda je na ispitu". Nosili su poruke "Indeks revolucija", "Vi niste Srbija" i "Ne bojimo se više da ćemo naljutiti zle", a ispred glavnog ulaza razvijen je i celofan sa natpisom „Krvave su vam ruke“.
Na pločniku ispred ulaza u zgradu suda studenti su napisali "Gde si Vesiću?".
Ispred ulaza u novosadsku Palatu pravde stajala je policija u opremi za razbijanje demonstracija.
Skup je protekao u miru, a okupljeni su izveli i akciju „15 minuta tišine“ kojom se odaje počast nastradalima u padu nadstrešnice. Ista akcija održana je istovremeno i na više lokacija u Beogradu i drugim gradovima u Srbiji.
Popović: Pritisak na sud
Ministarka pravde Maja Popović izjavila je da je okupljanje grupe studenata ispred zgrade pravosudnih organa u Novom Sadu pritisak na sud i istakla da se u Srbiji sudske odluke donose u skladu sa zakonima, a ne po željama "grupa za pritisak".
"Okupljanje grupe studenata ispred zgrade pravosudnih organa u Novom Sadu nije ništa drugo nego pritisak na sud za koji smatraju da bi trebalo da radi po njihovom diktatu, što je apsolutno neprihvatljivo u demokratskom uređenju kakvo Srbija jeste", naglasila je Popović, prenose mediji u Srbiji.
Ona je pozvala studente da poštuju odluke suda i navela da očekuje od struke da postupa u skladu sa zakonom, a ne pod pritiscima dela javnosti.
"Niti su studenti nadležni da odlučuju ko će biti u pritvoru, a ko ne, niti se takve odluke donose na ulici", ukazala je Popović.
Studenti najavili skup ispred zgrade BIA u Novom Sadu
Po završetku skupa ispred zgrade suda i tužilaštva u Novom Sadu, studenti su saopštili da će se 11. januara okupiti ispred zgrade Bezbednosno-informativne agencije (BIA) u tom gradu radi „prijateljskog razgovora“, poručujući da ih se ne plaše i da nemaju šta da kriju.
BIA je inače krajem prošle godine uputila pozive nekoliko studenata koji učestvuju u blokadama fakulteta da dođu u policijsku stanicu na „prijateljski razgovor“, što je naišlo na oštru osudu javnosti.
Još jedan protest najavljen je za dan ranije, petak 10. januar, kada bi u 14 časova trebalo da bude blokirana Mostarska petlja, jedno od najvažnijih saobraćajnih čvorišta u Beogradu. Na blokadu su pozvali studenti Univerziteta Umetnosti, koji traže procesuiranje napadača na studente Fakulteta dramskih umetnosti tokom mirnog i unapred najavljenog skupa odavanja pošte 22. novembra 2024. godine.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu je 18. decembra prošle godine saopštilo da su identifikovana lica za koje se sumnja da su napala studente i profesore FDU i da su njihova saslušanja planirana za 9. i 10. januar.
Predmet, međutim, nije formiran po službenoj dužnosti, već tek po krivičnoj prijavi dekana FDU.
„Institucije su svojim dosadašnjim delovanjem izgubile poverenje studenata i građana. Podsećamo da su ova saslušanja samo početak i da svi nasilnici sa spiska studentskih zahteva moraju biti procesuirani.Očekujemo da se ovoga puta u potpunosti ispoštuju zakoni, te insistiramo da naši pritsci i blokade neće prestati do celovitog ispunjenja svih zahteva“, navedeno je u saopštenju plenuma studenata Univerziteta Umetnosti u kojem se još pozivaju svi studenti, poljoprivrednici, prosvetari, poštari, advokata i drugi radnici i građani da im se pridruže.
Najavljen protest i ispred Ustavnog suda
Studenti u blokadi pozvali su građane da im se pridruže na protestu u nedelju, 12. januara, u 16 časova ispred Ustavnog suda u Beogradu, gde će simbolično iskazali nezadovoljstvo zbog, kako navode, „povreda Ustava poslednjih nedelja.“
„Ustav važi svakog dana i zbog toga i jeste važno u svakom trenutku se podsećati naših prava koja su njime zagarantovana. Smatramo da su kršenjem članova Ustava prava svih nas ugrožena, te našim glavnim sloganom "Bitno je da imaš (u)stav!" želimo poslati glasnu poruku narodu da nas Ustav (ne) štiti“, naveli su studenti u saopštenju.
Odlučeno je da protest bude održan u nedelju da bi i radnici mogli da se prikljče, a smatraju da to što zaposleni u Ustavnom sudu neće biti u zgradi ne umanjuje značaj njihove akcije.
Studenti su pozvali i sve sindikate koji su ih podržali, kao i one koji do sada svojom podrškom nisu bili toliko vidljivi, da se im se pridruže.
"Zajedno smo jači, USTA(V)NI I TI", poručili su studenti i ponovo su se ogradili od delovanja političkih stranaka i organizacija.
Posle teške nesreće koja se 1. novembra dogodila u Novom Sadu, kada je u padu nadstrešnice na železničkoj stanici poginulo 15 ljudi, počeli su protesti građana, kojima su se kasnije priključili i studenti sa mnogobrojnih fakulteta u Srbiji.
Studenti su svoje zahteve saželi u četiri tačke: objavljivanje kompletna dokumentacija o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu, odbacivanje optužbe protiv uhapšenih i privedenih studenata na protestima koji su održani poslednjih nedelja, podnošenje krivičnih prijava protiv svih koji su napadali studente i profesore, kao i da se za 20 odsto poveća izdvajanja iz budžeta Srbije za materijalne troškove visokoškolskih ustanova.
Najviše reakcija javnosti do sada je proizveo veliki protest na beogradskom trgu Slavija, održan 22. decembra prošle godine, kao i skup na Studentskom trgu 31. decembra, kada je Nova godina dočekana u tišini.
Blokade fakulteta nastavljene su i tokom praznika. Vlast osuđuje proteste i blokade i tvrdi da su ispunjeni svi zahtevi studenata.
Betonska nadstrešnica stanične zgrade u Novom Sadu obrušila se nekoliko meseci nakon svečanog otvaranja stanice, posle trogodišnje rekonstrukcije i tvrdnji zvaničnika da je urađena po najvišim evropskim standardima.