Istraživanje UN pokazalo je da se jedna od 10 beba u svetu rodi prevremeno, pre 37. nedelje, što za posledicu ima smrt, invaliditet ili hronične bolesti. Studiju su obavile Svetska zdravstvena organizacija, UNICEF i Londonska škola za higijenu i tropske bolesti.
Istraživanje je na globalnom nivou pratilo porođaje između 2010. i 2020. godine, i pokazalo je da je 13, 4 miliona beba, jedna desetina prevremeno rođenih u 2020, sa velikim raskoracima među regionima i državama.
Oko 65 odsto prevremeno rođenih beba u svetu je u podsaharskoj Africi i južnoj Aziji, gde se više od 13 odsto beba rađa pre vremena. Stope u Bangladešu sa 16,2 odsto, Malaviju 14, 5 odsto i u Pakistanu 14, 3 odsto su tri ili četiri puta više nego u najmanje pogođenim zemljama na svetu, kao što su Srbija sa 3, 8 odsto, Moldavija 4 odsto i Kazahstan 4, 7 odsto.
Istraživanje pokazuje da prevremeni porođaj nije vezan samo za zemlje sa niskim i srednjim prihodima, i da podaci pokazuju da je za 10 odsto viša stopa u bogatijim zemljama kao što su Grčka sa 11, 6 odsto i Sjedinjene Države sa 10%. Nijedan region nije zabeležio bitno smanjenje rate prevremenih porođaja tokom desetogodišnjeg posmatranog perioda.
SZO je navela da je prevremeni porođaj vodeći razlog smrti među decom, i ona koja prežive imaju veće šanse da razviju invaliditet, probleme sa razvojem i hronične bolesti kao odrasli.
Agencija UN pozvala je na veće globalno učešće u prevenciji i obezbeđivanju zdravstvene nege.
Studija je objavljena u britanskom medicinskom žurnalu Lanset.