Ptičji grip dospeo je u nove krajeve sveta, postavši endemska bolest za vrste divljih prica koje prenose virus na živinu, upozoravaju veterinari i stručnjaci za to oboljenje.
Ukazuju i da bi to moglo prerasti u problem aktuelan tokom čitave godine.
Sjedinjene Države, Velika Britanija, Francuska i Japan su među zemljama koje su pretrpele najveće gubitke u fondu živine tokom 2022 – što je uticalo na to da se brojni farmeri osećaju bespomoćno.
Virus je nastavio da se širi u Severnoj i Južnoj Americi, Evropi, Aziji i Africi.
Poljoprivrednici se služe neobičnim metodama da zaštite živinu – pojedini koriste bučne mašine kako bi uplašile divlje ptice, navode stručnjaci.
Eli Berkovic, proizvođač jaja i izvršni direktor kompanije "Litl Roud Fuds" (Little Road Foods) sa Rod Ajlenda, dezinfekcionim sredstvom Lisol prska guščje izmete na koje naiđe u okviru svoje farme.
Takođe, ograničava posete farmi – što predstavlja tradicionalnu meru predostrožnosti.
Navodi da se sprema za mart i april – kada se očekuje da će sezona migracija predstavljati veće rizike po živinu.
„Veži se i vodi računa o sopstvenom životu”, poručuje taj poljoprivrednik.
U najvećem broju slučajeva – ptičji grip šire divlje ptice. Na primer, patke to mogu da učine putem izmeta, pljuvačke i na druge načine.
Istovremeno, farmeri i uzgajivači često nisu u mogućnosti to da spreče.
U Sjedinjenim Državama, drugi po veličini proizvođač jaja - Rouz Ejkr Farms, izgubio je oko 1,5 miliona kokošaka u državi Ajova.
Farma kompanije u okrugu Veld u Koloradu imala je problema sa zarazom dva puta u roku od šest meseci. Izgubila je 3 miliona pilića – a pretpostavlja se da je vetar doneo virus sa obližnjih polja gde su divlje guske vršile nuždu.
U američkoj državi Indijana uginulo je više od 200.000 ćurki i drugih ptica tokom 2022, dok ih je širom Sjedinjenih Država, prema zvaničnim podacima, stradalo više od 58 miliona.
Virus je obično smrtonosan za živinu, a čitava jata potrebno je uništiti čak i kada je svega jedna ptica obolela ili pozitivna na tu bolest.
U vezi sa tim - cena jaja je na rekordnom nivou, pošto je ta bolest dovela do uginuća desetina miliona kokošaka u 2022 – što je otežalo pristup proteinima za ljude u najsiromašnijim krajevima sveta u vreme kada svet potresa visoka inflacija.
Stručnjaci i poljoprivrednici sa kojima je razgovarala agencija Rojters navode da rasprostranjenost virusa u prirodi pokazuje da se epidemija neće skoro smiriti na živinarskim farmama – što može uticati na snadbevanje hranom u svetu.
Upozoravaju da bi uzgajivači živine i jaja trebalo da budu oprezni tokom cele godine – umesto da im pažnja bude usredsređena na opasnosti od divljih ptica tokom prolećnih migracija.
Vakcinacije nisu jednostavno rešenje: mogu smanjiti, ali ne i eliminisati pretnju virusa, što otežava otkrivanje prisustva u jatu ptica.
Međutim, Meksiko i države Evropske unije sprovode vakcinaciju ili pak razmišljaju da je primene.