Izrael je oštro kritikovao Rusiju zbog - kako se navodi - "neoprostivih" komentara njenog šefa diplomatije o nacizmu i antisemitizmu - uključujući tvrdnje da je Adolf Hitler bio Jevrejin. Izrael, koji je pozvao ruskog ambasadora na razgovor, rekao je da se u tom komentaru Jevreji krive za sopstveno ubijanje u Holokaustu.
To je značajno zahlađenje u odnosima dve zemlje u trenutku dok Izrael nastoji da zauzme neutralnu poziciju između Rusije i Ukrajine i ostane u dobrim odnosima sa Moskvom zbog svojih bezbednosnih potreba na Bliskom istoku.
Kada ga je novinar jednog italijanskog TV kanala pitao za ruske tvrdnje da je izvršila invaziju na Ukrajinu da bi "denacifikovala" zemlju, Lavrov je izjavio da Ukrajina može da ima određene nacističke elemente, iako su neki od njenih istaknutih ličnosti, uključujući i samog predsednika - Jevreji.
"I Hitler je bio jevrejskog porekla, tako da to ništa ne znači", rekao je Lavrov, koji je intervju dao na ruskom jeziku, a sinhronizovan na italijanskom.
U jednom od najoštrijih komentara od početka rata u Ukrajini, izraelski ministar spoljnih poslova Jair Lapid ocenio je da je izjava Lavrova "neoprostiva i skandalozna, i užasna istorijska greška".
"Jevreji nisu ubijali sami sebe u Holokaustu", rekao je Lapid.
"Najniži nivo rasizma protiv Jevreja je kriviti same Jevreje za antisemitizam".
Muzej i spomenik žrtvama Holokausta Jad Vašem nazvao je taj komentar "apsurdnim, opasnim i dostojnim osude".
"Lavrov propagira izvrtanje Holokausta - pretvaranje žrtava u zločince promovišući potpuno neosnovanu tvrdnju da je Hitler bio jevrejskog porekla".
"Podjednako je ozbiljno nazivanje Ukrajinaca uopšte, i konkretno predsednika (Volodimira) Zelenskog - nacistima. To je, između ostalog potpuno izvrtanje istorije i uvreda za žrtve nacizma".
Nacizam ima istaknuto mesto u ratnim ciljevima i narativu Rusije dok vodi borbe u Ukrajini. U pokušaju da legitimizuje rat pred građanima Rusije, predsednik Vladimir Putin ga je prikazao kao borbu protiv nacista u Ukrajini, iako zemlja ima demokratski izabranu vladu i jevrejskog predsednika čiji su rođaci ubijeni u Holokaustu.
Ukrajina je takođe osudila komentare Lavrova.
"Pokušajem revizije istorije, Moskva jednostavno traži argumente da opravda masovno ubistvo Ukrajinaca", napisao je na Tviteru ukrajinski predsednički savetnik Mihajlo Podoljak.
Drugi svetski rat, u kojem je Sovjetski Savez izgubio oko 27 miliona ljudi i pomogao u porazu nacističke Nemačke, ključni je deo ruskog nacionalnog identiteta. Stalno posezanje za istorijskim narativom u kojem je Rusija spasilac od snaga zla pomoglo je Kremlju da prikupi podršku Rusa u ratu.
Za Izrael, Holokaust je centralni deo nacionalnog etosa, i zemlja se pozicionirala kao centar globalnog sećanja na Holokaust i borbe protiv antisemitizma.
Međutim, ti ciljevi su nekad u neskladu sa drugim nacionalnim interesima. Rusija ima vojno prisustvo u Izraelu susednoj Siriji i jevrejska država, koja često vrši napade na neprijateljske ciljeve u toj zemlji, oslanja se na Rusiju u bezbednosnoj koordinaciji. To je primoralo Izrael da ne bude oštar u kritikama rata u Ukrajini.
Dok je uputio humanitarnu pomoć Ukrajini i izrazio podršku njenom narodu, Izrael je bio odmeren u kritikama Rusije i nije se pridružio međunarodnim sankcijama protiv nje. Premijer Naftali Benet pokušavao je da posreduje između dve strane, ali su ti pokušaji po svemu sudeći zakočeni budući da Izrael ima unutrašnje probleme.
Holokaust i stalna manipulacija njegovom istorijom i ranije su izazivali gnev u Izraelu.
U obraćanju italijanskom parlamentu u martu, Zelenski je uporedio rusku invaziju svoje zemlje sa postupcima nacističke Nemačke, optužujući Putina za sprovođenje "konačnog rešenja" nad Ukrajincima. To poređenje je takođe osudio Jad Vašem, koji je rekao da Zelenski pojednostavljuje Holokaust.