Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) zatražila je od škola da zaštite djecu od štetnih posljedica pušenja, tako što će uvesti zone bez nikotina i duvana.
Duvan ubija više od osam miliona ljudi svake godine, najviše u zemljama sa srednjim i malim primanjima u kojima je oko 80 odsto od 1,3 milijarde pušača u svijetu.
Zdravstvena organizacija Ujedinjenih nacija (UN) saopštila je da oko polovine djece u svijetu udiše vazduh zagađen duvanskim dimom i da oko 51.000 djece umire svake godine od bolesti povezanih sa indirektnim udisanjem dima.
"Mladima ne prijeti samo indirektno udisanje (duvanskog) dima, već ih agresivno targetiraju duvanska i povezane industrije svojim smrtonosnim proizvodima", upozorava Kerstin Šote, zdravtsvena zvaničnica u SZO-u.
S obzirom na to da više od polovine pušača umire prijevremeno, a u pokušaju da zadrži veliki profit, duvanska industrija "pokušava da zamijeni sve potrošače koje je izgubila tako što regrutuje nove korisnike", ističe Šote.
"S obzirom na to da 90 odsto pušača stiče tu naviku prije 18. godine, tinejdžeri postaju glavne mete", kaže zvaničnica SZO-a.
Dodaje da duvanska industrija mami mlade da postanu novi korisnici tako što reklamira nikotinske proizvode koji su slatki i sa ukusom voća, i izazivaju zavisnost.
"Ti proizvodi se prodaju blizu škola, na internetu i u automatima, gdje se može zaobići potvrda godišta".
Industrija, kako kaže Šoti, takođe nudi mladima jeftinije proizvode za vejpovanje, "koji ne sadrže zdravstvena upozorenja i djeca često ne znaju da sadrže nikotin i da su opasni".
Rediger Kreh, direktor za promovisanje zdravlja u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, kaže da je to problem širom svijeta, i u bogatim i siromašnim zemljama. Podsjetio je da je američka Uprava za hranu i lijekove prošlog mjeseca upozorila 15 onlajn prodavaca da prestanu da prodaju nelegalne elektronske cigarete, koje su prepakovane da bi privukle mlade korisnike.
Upozorio je da se ti opasni proizvodi prodaju u učionicama, na autobuskim stanicama - svugdje gdje se okupljaju mladi.
"Moramo da zaštitimo mlade od smrtonosnog indirektnog udisanja duvanskog dima i toksičnih gasova iz elektronskih cigareta, kao i od reklama koje promovišu te proizvode".
Duvanska industrija reklamira elektronske cigarete kao proizvode koji pomažu pušačima da se odviknu od pušenja. Međutim, Šote ističe da to nije potkrijepljeno naučnim činjenicama.
"Smatramo da nema dovoljno dokaza da bi se zasigurno reklo da ti proizvodi pomažu odvikavanju od pušenja. Suprotno je tačno, vidimo dvostruku upotrebu. Većina pušača koja pokušava da se odvikne ne odustaje od svih proizvoda. Samo prelaze na upotrebu ovih proizvoda (elektronskih cigareta). Naša definicija odvikavanja nije da počnete da koristite drugi proizvod koji izaziva zavisnost".
Da bi se tome suprostavila, Svjetska zdravstvena organizacija je napravila nove smjernice za direktore škola i nastavnike o tome kako da od škola naprave zone bez duvana i nikotina. Smjernice sadrže najbolje primjere kako su to uradile određene zemllje, gradovi i škole.
"Škole su u jedinstvenoj poziciji da naprave zdravu sredinu bez duvana i nikotina zato što djeca trećinu svog vremena provode u školama. To je mjesto gdje se djeca suočavaju sa velikim pritiskom drugih učenika da koriste te proizvode i zato je važno da škole obezbijede tu sigurnu i zdravu sredinu za djecu", naglašava Šote.
Smjernice SZO naglašavaju četiri načina da se promoviše sredina bez nikotina i duvana za mlade. Oni obuhvataju zabranu duvanskih i nikotinskih proizvoda u školama, zabranu prodaje elektronskih cigareta i drugih toksičnih proizvoda blizu škola, i zabrana reklamiranja i promovisanja duvanskih proizvoda bliku školskih objekata. Od škola se takođe traži da odbiju sponzorstvo ili komunikaciju sa industrijama duvana i nikotina.
Šote kaže da 149 zemalja već ima zakone o zabrani pušenja u obrazovnim institucijama. Ističe i da SZO preporučuje da školski kampusi - na otvorenom i zatvorenom - budu zone bez duvanskog dima.
"Želimo da čin pušenja na javnim mjestima ne bude normalizovano", zaključuje zvaničnica SZO.