Tod Bakvold: Karadžić je bio predsjednik Republike Srpske i vrhovni komandant njenih oružanih snaga. To što je osuđen za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine je veoma značajan trenutak za međunarodnu krivičnu pravdu. Iako je možda potrajao 20 godina, ovaj slučaj obuhvata neke od najgnusnijih i najnezamislivijih zvjerstava počinjenih u Evropi od kraja Drugog svjetskog rata. Suđenje je predstavljalo ogroman poduhvat, s obzirom na to da je počelo u oktobru u 2009. godine i obuhvatalo na primjer 330 hiljada stranica sudskih dokumenata i 586 svjedoka. Taj napor je dobrodošao primjer riješenosti međunarodne zajednice da osigura da odgovaraju oni koji su krivi za takva zvjerstva.
Glas Amerike: Pojedine porodice žrtava smatraju da kazna nije dovoljno oštra, uzimajući u obzir zločine za koje je Radovan Karadžić proglašen krivim. Da li ste saglasni sa tom ocjenom?
Tod Bakvold: Karadžić je osuđen na 40 godina zatvora (u šta će biti uračunato vrijeme koje je proveo u pritvoru od jula 2008. godine). Nikada ne smijemo da zaboravimo užase genocida u Srebrenici ili mnoge druge zločine koje su počinile sukobljene strane u konfliktu u bivšoj Jugoslaviji. Nadamo se da preživjeli i porodice žrtava mogu da pronađu utjehu u presudi koju je sud danas izrekao.
Glas Amerike: Istovremeno, zvaničnici u Republici Srpskoj i pojedini građani Srbije vjeruju da je presuda nepravedna i da je političke prirode. Kako to komentarišete?
Tod Bakvold: Sjedinjene Države snažno podržavaju Haški tribunal i njegov ključan rad u okončanju nekažnjivosti za zvjerstva počinjena tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji i u promovisanju pomirenja u regionu. Pozivamo sve članove međunarodne zajednice da sarađuju sa Haškim tribunalom i poštuju njegove odluke.