Linkovi

Spejseks ponovo testirao raketu Staršip, Tramp i Mask zajedno pratili lansiranje


Novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp gleda lansiranje rakete kompanije Spejseks u Braunsvilu, Teksasu (Foto: Brandon Bell/Pool via REUTERS)
Novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp gleda lansiranje rakete kompanije Spejseks u Braunsvilu, Teksasu (Foto: Brandon Bell/Pool via REUTERS)

Kompanija milijardera Ilona Maska Spejseks u utorak je iz Teksasa lansirala Staršip, što je bio šesti probni let te rakete. Lansiranje je pratio i novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp.

Raketni sistem oko 122 metra visok, u kojem bi astronauti trebalo da sleću na Mjesec i i da se prevozi posada do Marsa, lansiran je u 16 sati po lokalnom vremenu, iz Spejseksovog kompleksa za razvoj raketa u Teksasu.

Raketni buster, pod nazivom "Super Heavy", nije uhvaćen kao tokom petog probnog leta, već je pao u Meksički zaliv. Raketa Staršip je nakon oko sat i po leta oko Zemlje pala u Indijski okean.

Trampovo prisustvo lansiranju signalizira sve tješnje odnose sa Maskom, za kojeg se očekuje da će svoj ogroman uticaj da iskoristi da pomogne svojim kompanijama i obezbijedi povoljne ugovore sa vladom, prenosi agencija Rojters.

Mask, najbogatija osoba u svijetu, bio je istaknuti pristalica Trampove predizborne kampanje. Govorio je na Trampovim mitinzima, i uložio najmanje 119 miliona dolara u njegovu kampanju.

Lansiranje rakete Staršip iz Teksasa (Foto: REUTERS/Gabriel V. Cardenas)
Lansiranje rakete Staršip iz Teksasa (Foto: REUTERS/Gabriel V. Cardenas)

"Idem u veliku državu Teksas da pratim lansiranje najvećeg objekta ikada lansiranog, ne samo u svemir, već jednostavnim polijetanjem sa zemlje", napisao je Tramp na svojoj društvenoj mreži i Masku poželio sreću prilikom lansiranja rakete.

Novoizabrani predsjednik je 13. novembra imenovao Maska za jednog od lidera novog projekta za efikasnost vlade. Osnivač Spejseksa i izvršni direktor Tesle ranije je rekao da će ukinuti nepotrebne troškove vlade i propise za koje je naveo da su opterećujući.

Mask je ranije izražavao nezadovoljstvo propisima koje je Federalna uprava za avijaciju (FAA) uvela za lansiranje komercijalnih raketa, navodeći da agencija sprečava napredak njegove kompanije kada je riječ o letovima na Mars.

Međutim odobrenje koje je FAA dala za lansiranje Staršipa u utorak, nešto više od mjesec nakon prethodnog probnog leta, najbrža je odluka do sada donesena za Spejseks.

Kompanija razmatra brzo usavršavanje rakete Staršip tokom druge Trampove administracije. Očekuje se da NASA-in program Artemis, u okviru kojeg bi astronauti trebalo da budu vraćeni na površinu Mjeseca, bude više fokusiran na ambiciozniji cilj slanja ljudi na Mars, za šta se Mask zalaže.

XS
SM
MD
LG