Predsednik SAD Donald Tramp rekao je u subotuda razmatra obustavljanje svake trgovine sa zemljama koje posluju sa Severnom Korejom, nakon što je zatvoreni komunistički režim izveo svoju najveću nuklearnu probu. On nije isključio mogućnost udara u znak odmazde protiv Pjongjanga.
Tramp je rekao da će se sastati sa sekretarom za odbranu DŽimom Matisom i sa načelnikom štaba Bele kuće DŽonom Kelije, obojicom penzionisanim generalima SAD, i drugim vojnim vođama o njihovim mogućnostima da se odgovori na severnokorejsku šestu nuklearnu probu.
Pjongjang je saopštio da je proba hidrogenske bombe koja treba da bude montirana na interkontinentalnu balističku raketu, bila "savršeno uspešna". Detonacija je, prema izveštajima, protresla zgrade u Kini i Rusiji.
Tramp je rekao "videćemo", kada je upitan, nakon što je ostavio bogosluženje u vašingtonskoj crkvi, da li će napasti Severnu Koreju u znak odmazde zbog nuklearne probe, eksplozije koja je izazvala osude širom sveta.
Bilo kakav poziv SAD na bojkot svih zemalja koje posluju sa Severnom korejom mogao bi brzo da omete gotovo 650 milijardi međusobne trgovine između SAD i Kine, pošto je Peking najveći saveznik Severne Koreje i njen najveći trgovinski partner.
Sekretar za finansije, Stiv Mnučin rekao je za Foks njuz da priprema novi paket ekonomskih sankcija za Severnu Koreju, za razmatranje.
"Radićemo sa našim saveznicima. Radićemo sa Kinom", rekao je Mnučin. "Ali, ljuti treba da ekonomski odseku Severnu Koreju, to je neprihvatljivo ponašanje".
Jedan obaveštajni zvaničnik SAD rekao je da Sjedinjene Države nemaju razloga da sumnjaju da je Severna Koreja detonirala nuklearnu bombu, koja je bila 10 puta snažnija od one koja je isprobana pre godinu dana.
"Snažno smo uvereni da je ovo bio test razvijenog nuklearnog uređaja - i ono što smo do sada videli nije u suprotnosti sa tvrdnjama Severne Koreje", rekao je taj zvaničnik bezbednosnih službi.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija, Antonio Gutereš, osudio je poslednju probu kao "duboku destabilizaciju regionalne bezbednosti".
U ranijem obraćanju preko Tvitera, Tramp je nazvao Severnu Koreju "lupeškom nacijom", čije "reči i dela nastavljaju da budu veoma neprijateljske i opasne po Sjedinjene Države". Lider SAD je rekao da Severna Koreja "postaje velika opasnost i opterećenje za Kinu, koja se trudi da pomogne, ali sa malo uspeha".
Ali, tramp je takođe ukorio i saveznika SAD, Južnu Koreju, rekavši da Seul "spoznaje sam, kao što sam im govorio, da njihovi razgovori o odobrovoljavanju Severne Koreje neće uspeti i da oni razumeju samo jednu stvar!"
U međuvremenu, nemačka kancelarka Angela Merkel i franvuski predsednik Emanuel Makron saopštili su da je Pjongjang "dosegao novu dimenziju provokacija" poslednjim testom. Oni su pozvali na oštrije sankcije Evropske unije protiv Severne Koreje i nove kazne koje uvodi Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija.
"Kancelarka i predsednik složili su se da je Severna Koreja pogazila međunarodno pravi i da međunarodna zajednica zbog toga mora da reaguje odlučno protiv te nove eskalacije", saopštila je kancelarija Merkelove nakon što je ona razgovarala telefonom sa Makronom.
Tramp i japanski premijer Šinzo Abe dogovorili su se u telefonskom razgovoru da međunarodna zajednica mora da istupi sa odgovorom na severnokorejsku pretnju. Britanska premijerka Tereza mej rekla je da bi Ujedinjene nacije trebalo da uvedu nove sankcije i ubrzaju one koje su već uvedene, dok su se kineski predsednik Ši Đinping i ruski Vladimir Putin složili da će se "prikladno pozabaviti" poslednjom probom Pjongjanga.
Trampova kritika Južne Koreje i novog predsednika Mun Đae-ina, zbog njegove uvertire Severnoj Koreji dolazi nakon što se lider SAD priprema da okonča sporazum o slobodnoj trgovini sa Seulom, protiv želja njegovog savetnika za nacionalnu bezbednost, H. R. Mekmastera, i glavnog ekonomskog savetnika, Gerija Kona. SAD i Južna Koreja imali su razmenu od više od 112 milijardi dolara proške godine, ali Trampova zabrinutost počiva na tome što Sjedinjene Države imaju trgovinski deficit veći od 27 milijardi u tim transakcijama.