Linkovi

Svet se sprema za potrese ako Tramp uvede velike tarife


ARHIVA: Brodski kontejneri u luci u Kini (Foto: AP Photo/Mark Schiefelbein)
ARHIVA: Brodski kontejneri u luci u Kini (Foto: AP Photo/Mark Schiefelbein)

Zemlje širom sveta se pripremaju za ekonomske potrese, dok novoizabrani predsednik Donald Tramp preti uvođenjem tarifa trgovinskim partnerima Amerike. Neizvesnost je dovela do toga da se vlade i preduzeća bore sa pitanjem kako da reaguju.

Tokom prvog mandata, Tramp je uveo velike tarife Kini, što je uzdrmalo globalnu ekonomiju. Uoči povratka u Belu kuću,Tramp obećava još drastičnije mere – 10 odsto carina na celokupan uvoz u Sjedinjene Države i zapanjujućih 60 odsto na robu iz Kine. U ponedeljak je najavio da će osim Kine, carine uvesti i na robu iz Meksika i Kanade.

Zvaničnici iz tih zemalja upozorili su da bi tarife nanele svima šetu, pogoršale inflaciju i negativno uticale na tržište rada. Kina je odgovorila rekavši da "niko neće pobediti" u trgovinskom ili tarifnom ratu.

"Kina veruje da je kinesko-američka ekonomska i trgovinska saradnja po svojoj prirodi obostrano korisna", rekao je portparol kineske ambasade u Sjedinjenim Državama Liu Penđu.

Kako se svet pripema za Trampove tarife?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Svaka Trampova tarifa može posebno da naškodi ekonomijama koje zavise od izvoza, ali prošireni trgovinski rat između Sjedinjenih Država i Kine takođe može da pruži nove prilike.

Mnoge zemlje su imale koristi od toga što se proizvodnja pomera iz Kine kako bi se izbegle tarife. Ministar trgovine Tajlanda Pikai Nariptafan nedavno je izjavio za Tai servis Glasa Amerike da je njegova zemlja registrovala priliv američkih kompanija koje sele fabrike iz Kine.

Trebalo bi da izdržimo to. Ja zapravo vidim ove probleme kao korist za Tajland. Verujem da možemo biti investiciono odredište za svaku zemlju."

Takav pristup dolazi sa rizikom. Mnoge zemlje koje su imale koristi od selidbe fabrika iz Kine sada se u velikoj meri oslanjaju na izvoz u Sjedinjene Države, što ih čini još ranjivijim na bilo kakve opšte Trampove tarife ili pokušaje da se preusmeri roba.

Zabrinutost se proteže dalje od najvećih trgovinskih partnera Sjedinjenih Država. U Africi, gde je trgovina sa Sjedinjenim Državama već ograničena, veće tarife bi mogle da otežaju pristup, rekao je jedan analitičar za Glas Amerike.

Ako govorimo o fabričkoj proizvodnji, o različitim svežim proizvodima, ananasu – dolazak na američko tržište biće težak. Tako da nisam optimističan oko američke trgovine sa Afrikom, ako govorimo o povećanju tarifa", kaže Melvin Fute, osnivač organizacije "Građani za Afriku".

Većina neizvesnosti proizlazi iz Trampove nepredvidivosti. Tokom prvog mandata, on je često koristio tarife kao sredstvo za pregovaranje, pre nego što je na kraju postigao pojedinačne trgovinske sporazume, kaže analitičar Džajant Menon.

"Tramp ne štiti domaću industriju, zar ne? On želi da postigne dogovor. Tako voli da se predstavlja - znate, “umetnost dogovora” i sve to... Voli sporazume o slobodnoj trgovini u kojima on ima ulogu."

Menon kaže da bi zemlje na koje Tramp cilja mogle da insistiraju na novim trgovinskim sporazumima, umesto na eskalaciji tarifa, čime bi mogle da naškode sebi i globalnoj ekonomiji.

Nisu svi Trampovi predlozi usmereni ka povećanom protekcionizmu. On je takođe predložio smanjenje subvencija za američka električna vozila koje je uvela Bajdenova administracija.

“Već ih je nazvao besmislenima u podkastu kod Džoa Rogana. Verovatno će ih ukinuti. A, to je pozitivno u smislu potresa koji utiču na globalnu ekonomiju", smatra Menon.

Pojavljuju se i rizici i prilike, dok svet smišlja kako da reaguje na povratak nepredvidivog američkog predsednika.

XS
SM
MD
LG