Predsjednik Donald Tramp će, sa ostalim svjetskim liderima, od ponedeljka učestvovati na zasjedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija na kojem će se raspravljati o brojnim pitanjima - od sukoba i klimatskih promjena do gladi i bolesti. Međutim, u centru pažnje vjerovatno će biti američki predsjednik, s obzirom na to da mnogi žele da čuju njegove stavove o napretku u denuklearizaciji Sjeverne Koreje, Iranu i drugim globalnim problemima.
Prošlogodišnji, prvi govor predsjednika Trampa u Ujedinjenim nacijama privukao je veliku pažnju javnosti.
“Sjedinjene Države su veoma snažne i strpljive, ali ako budu primorane da brane sebe ili svoje saveznike, neće imati drugi izbor nego da potpuno unište Sjevernu Koreju. Raketaš je u samoubilačkoj misiji”.
Tramp je svojim obraćanjem zapanjio lidere naviknute na diplomatske nijanse i sada se mnogi pitaju šta će uraditi ove godine.
“To je bio odličan nastup za medije, koji je nevjerovatno dobro prošao na američkim televizijskim mrežama. Tramp u stvari nije ovdje da šarmira druge lidere, već da daje snažne izjave koje će završiti na naslovnim stranama uoči kongresnih izbora u Sjedinjenim Državama. Tako da će biti vatre i bijesa”, ocijenio je Ričard Gauan iz Univerzitetskog centra Ujedinjenih nacija za istraživanje.
Taj pristup, iako nekonvencionalan i rizičan, ipak je doveo do dijaloga. Mnogi će pratiti šta će Tramp reći o Sjevernoj Koreji u govoru u utorak, koji će sjevernokorejski lider Kim Džong Un vjerovatno gledati u Pjongjangu.
Državni sekretar Majk Pompeo takođe je pozvao svog sjevernokorejskog kolegu da se sastanu u Njujorku. Pompeo će u četvrtak predsjedavati I sjednicom Savjeta bezbjednosti, na kojoj će učesnike izvijestiti o razgovorima sa Sjevernom Korejom i zatražiti da se sankcije primjenjuju dok Pjongjang ne preduzme konkretne korake na denuklearizaciji.
Predsjednik Tramp će u međuvremenu predsjedavati sastankom Savjeta bezbjednosti srijedu, u čijem će fokusu biti sprečavanje širenja nuklearnog oružja. Očekuje se da će američki lider veći dio govora posvetiti Iranu.
“Iran je i dalje problem i aktivan je u svim opasnim mjestima u svijetu”, naglasila je američka ambasadorka u Ujedinjenim nacijama Niki Hejli.
Iranski predsjednik Hasan Rohani takođe će se obratiti generalnoj skupštini u utorak, dok će u srijedu, nekoliko sati posle Trampovog obraćanja na sjednici Savjeta bezbjednosti, održati konferenciju za novinare.
Rohani će vjerovatno kritikovati Sjedinjene Države zbog povlačenja iz nuklearnog sporazuma i odluke da ponovo uvedu sankcije Teheranu.
U Njujorku će se okupiti veliki broj lidera, ali ne i predsjednici Rusije i Kine, Vladimir Putin i Ši Đinping, kao ni njemačka kancelarka Angela Merkel. I dok će naslovnim stranama možda dominirati Sjeverna Koreja i Iran, na marginama će se raditi na rešavanju mnogih drugih globalnih problema, među kojima su sukobi na Bliskom istoku i u Africi, i globalno zagrijavanje i razvoj.