Ruska plaćenička Vagner grupa i dalje je aktivna, uprkos smrti vođe Jevgenija Prigožina u avgustu 2023. godine. Eksperti za Rusiju kažu da je Vagner sada bliži strukturama moći u Kremlju, te da i dalje brani interese Moskve.
Jevgenij Prigožin je do svoje smrti bio lice Vagnera. Ta grupa je 2014. godine počela da šalje hiljade plaćenika da se bore za ruske interese u Ukrajini i na Bliskom istoku.
“Postojala je bliska saradnja sa ministarstvom odbrane i drugim ruskim institucijama u zemljama kao što je Ukrajina 2014. godine, zatim Sirija", podsjeća novinar i istraživač Džon Lečner.
Vagner grupa takođe je počela da djeluje u Africi. Do kraja 2019. godine, imala je predstavništva u 20 afričkih zemalja. Počele su da se pojavljuju i optužbe da je Vagner odgovaran za ratne zločine i ubistva afričkih civila.
“U mjestima u podsaharskoj Africi, ruska država nije bila mnogo zastupljena osim struktura Jevgenija Prigožina. Zbog toga su Prigožin i Vagner u stvari u tim mjestima utvrđivali šta su ruski nacionalni interesi u Africi”, kaže Lečner.
Međutim, Prigožinove veze sa Kremljom su okončane u junu 2023. godine, nakon što je vođa Vagnera poveo kratku pobunu protiv ruskih vlasti. Samo dva mjeseca kasnije, poginuo je u avionskoj nesreći. Neki analitičari vjeruju da je ubijen. Od tada, Kremlj je integrisao Vagner grupu u rusku vojsku.
“Tokom proteklih godinu i po dana, vidjeli smo kako se Prigožinovo carstvo dijeli na niz struktura. Pojedini odlaze u ministarstvo odbrane, neki u rusku nacionalnu gardu. U čečenske specijalne snage Ahmat. Neki su pošli negdje drugo”, kaže ruski novinar Ilja Barabanov.
Ukrajinska analitičarka Marija Kučerenko kaže da promjene ukazuju na ulogu ruske vojne obavještajne službe – poznate kao GRU – u Vagneru.
“Od samog početka do sada, bio je pod komandom GRU-a i u stvari se ništa nije promijenilo kada je riječ o glavnoj strukturi odgovornoj za postojanje i aktivnost te grupe”.
Vagner se zvanično više ne bori u Ukrajini, u kojoj su međutim aktivni bivši plaćenici. Taj sukob mogao bi da odredi buduću ulogu ruskih plaćenika u inostranstvu.
“Ruska vlada će vjerovatno imati ogroman broj veterana koji su se borili u tom ratu i koji vjerovatno mogu da se iskoriste za druge, daleke konflikte”, zaključuje Barabanov.