Linkovi

Apelacioni sud raspravlja o sudbini zakona koji Teksasu omogućava hapšenje migranata


Pripadnik Nacionalne garde i migranti iz Meksika (Foto: Herika Martinez / AFP)
Pripadnik Nacionalne garde i migranti iz Meksika (Foto: Herika Martinez / AFP)

Američki apelacioni sud u sredu je počeo da saslušava argumente o tome da li da nastavi da blokira zakon Teksasa koji podržavaju republikanci koji bi omogućio državnim vlastima da hapse i krivično gone migrante zbog ilegalnog prelaska granice između SAD i Meksika.

Tročlano veće Petog okružnog apelacionog suda SAD-a sa sedištem u Nju Orleansu razmatra da li da dozvoli da zakon poznat kao SB4 stupi na snagu dok se država žali na odluku sutkinje koja ga je blokirala dok se ne odluči o zahtevu administracije demokratskog predsednika Džoa Bajdena i grupe za građanska prava.

Aron Nilson, advokat iz Teksasa, rekao je panelu u uvodnoj reči da SB4 odražava savezni zakon o imigraciji i da predstavlja legitimno vršenje policijskih ovlašćenja države. „Teksas ima pravo da se brani“, uključujući i od narko kartela, rekao je Nilson.

Ali činilo se da se muči da odgovori na pitanja okružne sutkinje Prisile Ričman o tome kako će zakon funkcionisati u praksi, koja je primetila da nijedna druga država nije polagala pravo da ilegalno udalji ljude u zemlji. „Ovo nije moć koju su države koristile kroz istoriju“, rekla je ona.

Peti okrug je prvobitno pauzirao odluku kojom je blokiran SB4, a Vrhovni sud SAD je u utorak potvrdio tu odluku, nakratko dozvolivši Teksasu da sprovodi zakon.

Ali u neobičnom potezu nekoliko sati kasnije, veće 5. okruga je poništilo svoju raniju odluku glasanjem 2:1. Spor oko zakona u Teksasu je jedna u nizu pravnih bitaka između republikanskih državnih zvaničnika i Bajdenove administracije oko sposobnosti države da kontroliše granicu.

Zvaničnici Teksasa okrivili su Bajdena za rast broja slučajeva ilegalnih prekograničnih prelaza za koje su rekli da crpe državne resurse i ugrožavaju javnu bezbednost.

Šta se dešava na granici Teksasa i Meksika?
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:51 0:00

Statut je u decembru potpisao republikanski guverner Teksasa Greg Abot. Bajdenova administracija je u januaru podnela tužbu da zaustavi zakon, tvrdeći da on krši Ustav SAD i savezni zakon mešanjem u ovlašćenja američke vlade da reguliše imigraciju, kao i kršenjem presedana Vrhovnog suda iz 2012. godine.

Teksas je na sudu osporio brojne federalne imigracione politike, uključujući i uništavanje ograde od bodljikave-žice koju je država postavila duž granice, dok je Bajdenova administracija podnela tužbu da bi primorala državu da ukloni plutajuću barijeru dugu 1.000 stopa u reci Rio Grande.

U izjavi od utorka reagujući na odluku Vrhovnog suda, sekretar za štampu Bele kuće Karin Žan Pjer rekla je da će zakon Teksasa „opteretiti sprovođenje zakona i uneti haos i konfuziju na našoj južnoj granici“.

Državni tužilac Teksasa Ken Pakston pohvalio je presudu Vrhovnog suda u izjavi u utorak, pre odluke 5. okruga kojom se blokira sprovođenje zakona. Pakston je rekao da namerava da "odbrani Teksas i njegov suverenitet". SB4 bi učinio krivičnim delom ilegalni ulazak ili ponovni ulazak u Teksas iz strane zemlje i dao bi državnim i lokalnim organima za sprovođenje zakona ovlašćenje da hapse i krivično gone prekršioce.

Takođe bi omogućio državnim sudijama da narede pojedincima da napuste zemlju, uz kaznu zatvora do 20 godina za one koji odbiju da se povinuju. Američki okružni sudija Dejvid Ezra se prošlog meseca u presudi na 114 stranica složio sa blokiranjem zakona, pozivajući se na presudu Vrhovnog suda SAD iz 2012. kojom su ukinute ključne odredbe zakona o imigraciji u Arizoni.

U sudskom veću Petog okruga su: Prisila Ričman, sutkinja koju je imenovao bivši republikanski predsednik Džordž Buš mlađi, sutkinja Irma Kariljo Ramirez, Bajdenov kadar i sudija Endru Oldam, koga je imenovao bivši republikanski predsednik Donald Tramp.

XS
SM
MD
LG