Upravni odbor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) usvojio je rezoluciju kojom se od Rusije zahteva da prekine okupaciju nuklearne elektrane Zaporožje u Ukrajini.
Odluka o rezoluciji doneta je na sastanku tela koje čini 35 članova održanog iza zatvorenih vrata, izvestila je agencija Rojters.
Rusija se u tekstu poziva da odmah obustavi sve akcije u vezi sa nuklearnom elektranom u Zaporožju i bilo kom drugom postrojenju u Ukrajini.
“Odbor izražava žaljenje zbog upornih nasilnih akcija Ruske Federacije protiv nuklearnih postrojenja u Ukrajini, uključujući stalno prisustvo ruskih snaga i osoblja (ruskog nuklearnog tela) Rosatoma u nuklearnoj elektrani Zaporožje", navodi se u tekstu rezolucije.
Dodaje se da ruska okupacija elektrane značajno povećava rizik od nuklearne nesreće. Podseća se i da ukrajinsko osoblje upravlja postrojenjem u uslovima koje, Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA), označava kao nebezbedne.
"Odbor se bavio tim pitanjem i u martu – usvojivši rezoluciju kojom osuđuje nasilne postupke Rusije i poziva je da odmah prekine svoje akcije usmerene ka nuklearnim objektima u Ukrajini. Traženo je da kontrolu nad njima prepusti nadležnim ukrajinskim vlastima", saopštio je predstavnik Sjedinjenih Državana u Upravnom odboru IAEA.
"Rusija je odbacila predlog i već sledećeg dana zauzela nuklearnu elektranu Zaporožje. Rusija tretira ukrajinsku civilnu infrastrukturu kao vojni plen - nastojeći da Ukrajini oduzme kontrolu nad sopstvenim energetskim resursima i koristiti elektranu kao vojnu bazu u akcijama protiv Ukrajine”, navodi se u saopštenju američkog predstavnika.
Reakcija ruske strane, za sada, nema.
Usvajanje dokumenta podržalo je 26 članova Upravnog odbora, dvoje je bilo protiv, a sedam uzdržano. Rusija i Kina izjasnike su se protiv, dok su Egipat, Južna Afrika, Senegal, Burundi, Vijetnam, Indija i Pakistan bili uzdržani, izvestila je agencija Rojters.
Reč je o drugoj rezoluciji usvojenoj tokom ruske invazije na Ukrajinu u vezi sa istim pitanjem – s tim što je prethodna doneta pre nego što je ruska strana preuzela kontrolu nad elektranom koja se nalazi na ukrajinskoj teritoriji.
Oba dokumenta predložile su Kanada i Poljska u ime Ukrajine, koja nije članica Upravnog odbora - najvišeg tela za kreiranje politike Međunarodne agencije za atomsku energiju.