Linkovi

Novinari Njujork Tajmsa u 24-časovnom štrajku, prvom za više od 4 decenije


Znak ispred zgrade Njujork Tajmsa na Menhetnu, Njujork, SAD, 8. decembar, (Foto: REUTERS/Jeenah Moon)
Znak ispred zgrade Njujork Tajmsa na Menhetnu, Njujork, SAD, 8. decembar, (Foto: REUTERS/Jeenah Moon)

Stotine novinara i drugih zaposlenih u Njujork Tajmsu počelo je u četvrtak 24-časovnu obustavu rada, prvi takav štrajk u tom dnevniku posle više od 40 godina.

Zaposleni u glavnoj redakciji i drugi članovi sindikata Njuz Gild iz Njujorka kažu da im je dosta pregovaranja koje se odužilo od kada im je istekao zadnji ugovor u martu 2021. Sindikat je prošle nedelje saopštio da će više od 1100 zaposlenih organizovati 24-satnu obustavu rada počevši od 12: 01 u četvrtak, osim ako dve strane ne postignu dogovor

Sindikat je u četvrtak ujutru tvitovao da su radnici "zvanično" obustavili rad, što je prvi put na tom nivou u kompaniji u poslednjih četiri decenije. "Nikada nije lako odbiti da radiš posao koji voliš, ali naši članovi su spremni da urade sve što je potrebno da dobiju bolju novinarske uslove za sve."

Pregovori su održani u utorak i u sredu, ali su strane imale različite stavove o pitanjima koja obuhvataju plate, politiku rada kod kuće i sistem procene zaposlenih u kompaniji, za koji sindikat kaže da je ranjiv na rasne predrasude.

Sindikat je u sredu uveče saopštio preko Tvitera da dogovor nije postignut i da će doći do štrajka. „Bili smo spremni da radimo koliko god je trebalo da postignemo pošten dogovor ali uprava je otišla od stola, sa još pet sati do kraja", navodi se.

„Znamo koliko vredimo“, dodao je sindikat.

Međutim, portparolka Njujork Tajmsa, Danijel Rouds Ha, naglasila je u saopštenju da su strane još uvek u pregovorima kada je kompaniji rečeno da se štrajk odvija.

"Razočaravajuće je što preduzimaju tako ekstremne akcije iako nismo u ćorsokaku“, rekla je ona.

Rouds Ha rekla je Asošijeted Presu da kompanija ima "čvrste planove" da nastavi da proizvodi sadržaj, uključujući oslanjanje na inostrane dopisnike i druge novinare koji nisu članovi sindikata.

Izvršni urednik lista Džo Kan napisao je u mejlu upućenom zaposlenima da će izveštavanje u četvrtak biti "solidno", ali da će proizvodnja "biti teža nego obično", naveo je Tajms u sopstvenoj priči o štrajku.

Zaposleni su planirali skup u četvrtak popodne ispred kancelarija novina u blizini njujorškog Tajms skvera. Sindikat koji pregovara o ugovoru predstavlja novinare, urednike i zaposlene u marketingu i drugim oblastima.

Među pristalicama štrajka su i članovi uredničkog kolegijuma koji pokriva najnovije vesti za digitalnu publikaciju. Izveštaj uživo je izašao u četvrtak, fokusiran na oslobađanje američke košarkaške zvezde Britni Grajner iz ruskog zatvora kao deo razmene zatvorenika.

U poruci upućenoj osoblju u utorak uveče, zamenik direktora, Klif Levi nazvao je planirani štrajk „zbunjujućim“ i „uznemirujućim momentom u pregovorima o novom ugovoru". On je rekao da će to biti prvi štrajk od 1981. godine i da će se dogoditi uprkos intenziviranim naporima kompanije da postigne napredak.

Međutim, u prošlonedeljnom pismu koje je potpisalo više od hiljadu zaposlenih, navedeno je da se menadžment "vuče“ pregovarajući skoro dve godine i da „vreme ističe da bi se do kraja godine postigao pošten ugovor“.

Sindikat je takođe rekao da je kompanija rekla zaposlenicima koji planiraju štrajk da neće biti plaćeni dok traje obustava rada. Članovi su takođe bili zamoljeni da rade više sati da bi obavili posao pre štrajka, navodi sindikat.

Njujork Tajms se suočio sa kraćim štrajkovima poslednjih godina, uključujući poludnevni protest u avgustu novog sindikata koji predstavlja tehnološke radnike koji su tvrdili da su nepošteni radni uslovi. Poslednji štrajk koji je sprečio objavljivanje novina bio je 1978 i trajao je 88 dana.

U jednom dogovoru koji su obe strane nazvale značajnim, kompanija je povukla svoj predlog da se postojeći penzioni plan zameni poboljšanim.

Levi je rekao da je kompanija takođe ponudila povećanje plata za 5,5 odsto posle ratifikacije ugovora, a zatim 3 odsto povećanja 2023. i 2024. godine.

Stejsi Kauli, finansijska novinarka i predstavnica sindikata, izjavila je da sindikat traži 10 odsto povišice plate prilikom ratifikacije, što bi, kako je rekla, nadoknadilo povišice koje nisu dobijene u poslednje dve godine. Sindikat takođe želi povećanje od 5,5 odsto u 2023 i 2024.

Ona je takođe rekla da sindikat želi da ugovori garantuju zaposlenima mogućnost da ponekad rade na daljinu, ako im to dozvoljavaju njihove uloge, ali kompanija želi pravo da pozove radnike u kancelariju na puno radno vreme. Kauli je dodala da je Tajms zahtevao da njegovo osoblje bude u kancelariji tri dana nedeljno, ali da su se mnogi pojavljivali ređe u neformalnom protestu.

XS
SM
MD
LG